Kültür-SanatManşet

Altın Küre’de ilk kez bir yerli Amerikalı ödül kazandı

0

81. Altın Küre Ödülleri sahiplerini, Los Angeles’taki Beverly Hills Hilton Otel’de sahiplerini buldu.

Hollywood Yabancı Basın Birliği (HFPA) tarafından düzenlenen ve her yıl televizyon ile sinema dünyasının en iyilerinin onurlandırıldığı Altın Küre Ödülleri‘ne geçen yazın fenomeni ‘Barbenheimer’ damga vurdu. “Oppenheimer”, Drama Dalında En İyi Sinema Filmi seçilirken; Barbie de En İyi Sinematik Başarı ödülünü aldı.

Geceni galipleri Succesion ve Oppenheimer

Gecede dağıtılan diğer ödüllerse şöyle:

  • 9 adaylıkla gecenin en çok ödüle aday gösterilen filmi olan Barbie, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo yarışlarını kaybetse de What Was I Made For?’ şarkısını Billie Eilish ve kardeşi Finneas, ödüle layık görüldü.
  • Yorgos Lanthimos‘un “Zavallılar”ı (Poor Things) sürpriz yaparak Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Film Ödülü’nün sahibi oldu. Filmin başrolündeki Emma Stone da Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu seçildi.

Clian Murphy ve Robert Downey Jr.

  • Christopher Nolan‘ın Oppenheimer’ı, 5 ödül ile gecenin en çok kazananı oldu. Nolan, En İyi Yönetmen; Cillian Murphy, Drama Dalında En İyi Erkek Sinema Oyuncusu; Robert Downey Jr., Sinema Dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu seçildi. Ludwig Goransson‘un eserleri ise En İyi Özgün Film Müziği Ödülü’nü aldı.
  • Drama dalında Oppenheimer’ın ana rakibi olan Martin Scorsese’nin Dolunay Katilleri (Killers of the Flower Moon), Lily Gladstone’un Drama Dalında En İyi Kadın Sinema Oyuncusu seçilmesiyle geceyi tek ödülle kapadı.

Poor Things filmindeki rolüyle müzikal veya komedi kalında en iyi kadın oyuncu seçilen Emma Stone.

  • Televizyon tarafında ise gecenin en çok ödül kazananı Succession oldu. Dizideki amansız haleflik yarışını kazanan Tom Wambsgans karakterini canlandıran Matthew Macfadyen, Drama Dizilerinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu seçildi. Dizinin yıldızlarından Sarah Snook ve Kieran Culkin ise Drama Dizilerinde En İyi Kadın ve Erkek Oyuncu ödüllerini eve götürdü.
  • En İyi Drama Dizisi Ödülü’nü de Succession alırken, komedi dalında ödül The Bear‘a gitti. The Bear’ın başrolündeki Jeremy Allen White ve Ayo Edebiri de en iyi komedi oyuncuları seçildi.

Kategori: Kültür-Sanat

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.