Manşetİklim Krizi

Almanya’da eylemciler kömür madenini işgal etti

0

Almanya’da fosil yakıt kullanımını protesto eden göstericiler, Köln yakınlarındaki RWE şirketine ait Garzweiler kömür madenine girdi.

DW Türkçe’nin aktardığına göre olay yerindeki Associated Press muhabiri, polis kordonunu aşan bazı protestocuların gözaltına alındığını bildirdi.

Almanya merkezli maden şirketinden yapılan açıklamada ise bazı protestocuların zorla kömür depolama tesislerine de girdiği belirtildi.

Yıllardır protestocuların hedefinde

 Köln kentinin batısında yer alan Garzweiler madeni ve çevresindeki enerji santralleri yıllardır protestocuların hedefinde. Çevreciler, Avrupa’daki sera gazı emisyonlarının ve hava kirliliğinin en büyük kaynakları arasında bu maden ve santralleri görüyor.

Çevreciler, Almanya hükümetinin 2038 yılına kadar kömür çıkarılması ve yakılmasına izin veren kararına tepkili. Aktivistlere göre, bu tarihte iklim değişikliğiyle etkin şekilde mücadele edilebilmesi için çok geç kalınmış olacak.

Çevredeki beş köy yok olacak

Aktivistler ayrıca Garzweiler madeninin genişletilmesi için çevresindeki beş köyün yok olmasını da protesto ediyor.

Söz konusu köylerde yaşayanlar da bu durumun anayasal haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle konuyu geçen haftalarda Federal Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı. Köylüler, bu planın fosil yakıtı 2038’e kadar tamamen terk etme sözü veren Alman hükümetinin vaadiyle de ters düştüğünü belirtiyor.

Köylerin 2024 yılından itibaren yıkılmasına yönelik plan, yaklaşık bin 500 kişinin hayatını etkileyecek.

Almanya Başbakanı Angela Merkel dün paylaştığı haftalık video mesajında, küresel ısınmaya karşı mücadelenin önemine vurgu yaparken, ülkesinin aldığı önlemlere örnek olarak yenilenebilir enerji üretimindeki artış gösterdi. Merkel, konuşmasında Almanya’daki kömür madenlerine ise değinmedi.

 

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.