EnerjiManşet

Almanya’dan 2030 için enerji çağrısı

0

Almanya Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, Lüksemburg’daki AB Enerji Bakanları Konseyi’nde yaptığı konuşmada 2030 için bağlayıcılığı bulunan bir enerji verimliliği hedefi hazırlanması çağrısında bulundu.

gabriel

Fosil yakıta günde 1 milyar

Avrupalı bakanlara hitap eden Gabriel, ‘Enerji verimliliğinin önemini kavramada epeyce başarısız olduk’ dedi ve 2012 yılında AB’nin, fosil yakıt ithalatı için günde bir milyar Euro’dan fazla harcadığına işaret etti. Gabriel, Likit Doğalgaz ithalatını artırmanın bu miktarı artırmaktan başka bir işe yaramayacağını da ekledi.

Gabriel, ‘İthalata bağımlılığımızı azaltmaktan bahsediyorsak, bunun için bulunan belli başlı araçlardan birinden mahrum kalmayı göze alamayız, yani enerji tasarrufunu. Yalnızca sera gazları veya yenilenebilir enerji hedefleri üzerinde karar vermekle kalmamalıyız. Ayunı zamanda enerji verimliliğini artırmak için bağlayıcılığı bulunan bir hedef belirlemeliyiz’ dedi.

Avrupa Komisyonu Ocak ayında, 2030’a kadar sera gazlarının azaltılması için yüzde 40’lık, bağlayıcılığı bulunan bir hedef belirlemişti. Komisyon aynı zamanda enerjide yenilenebilir kaynakların payı için yüzde 27’lik bir hedef koymuştu, ancak bunun tek tek AB ülkeleri açısından bağlayıcılığı bulunmuyor.

Brüksel’deki yetkililer, AB’nin bir bütün olarak hedeften çok fazla sapması halinde Komisyon’un bağlayıcılığı bulunan önlemler alma yoluna halen gidebileceğini söylüyor.

Ancak AB’nin 2020 için bağlayıcılığı bulunmayan, üzerindeki ilerleme yavaşlayan ve bu yaz hakkında bir değerlendirme yayımlanması beklenen yüzde 20’lik enerji verimliliği hedefi, 2030 tablosundan çıkarılmıştı.

Diplomatlar, Berlin’in de İngiltere’nin pozisyonuna yakınlaştığını ve UNFCCC’deki görüşmelerde, diğer ülkelerin karbon tasarrufu için yeni sözler vermesi halinde 2030 için teklif edilen sera gazı azaltım hedefini yüzde 40’ın üstüne çekmeye sıcak baktığını söylüyor.

Ancak İngiltere ve bazı Doğu Avrupa ülkeleri, kısmen Ukrayna krizi sebebiyle konuyu yeniden gündeme alma doğrultusundaki ivmeye rağmen bağlayıcılığı bulunan enerji verimliliği hedeflerine karşı çıkıyor.

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.