DünyaManşet

Almanya, selefi örgütlenmesinde yer alan isimlere vatandaşlık vermedi

0

Almanya’da daha önce selefi örgütlenmesinde yer aldıkları gerekçesiyle vatandaşlık başvuruları reddedilen iki kişinin itiraz davası sonuçlandı.

Hannover İdare Mahkemesi, selefi örgütlerle bağlantılı olan kişilerin Almanya vatandaşlığına kabul edilmeyeceklerine hükmetti ve yapılan itirazları haksız buldu.

Her iki karar da Lüneburg’daki Yüksek İdare Mahkemesi‘nde temyiz edilebilecek.

IŞİD’in gayri resmi Almanya temsilcisi

Mahkeme tutanaklarında, davacılardan Abu Walaa olarak da bilinen Ahmad Abdulaziz Abdullah A.’nın 2014-2016 yıllarında ülkenin Hildesheim şehrinde faaliyet gösteren Almanca Konuşan İslam Bölgesi (DİK) adlı derneğe ait camide vaiz ve imam olarak çalıştığı belirtildi.

Dernek, 2017 yılında Alman selefi-islamcı çevrelerin merkezi konumuna dönüşmesi sebebiyle kapatılmıştı. Derneğin, özellikle gençleri radikalleştirip cihatçı milisler olarak IŞİD‘e katılmaya teşvik ettiği vurgulanıyor.

Abdulaziz Abdullah A., kısa süre önce de Aşağı Saksonya eyaletindeki Celle kentinde Asli Mahkeme tarafından IŞİD üyesi olduğu sebebiyle 10 yıl 6 ay hapis cezası almıştı. Mahkeme, Abdulaziz Abdullah A.’nın 2016 yılı sonunda tutuklanana kadar IŞİD’in gayri resmi Almanya temsilcisi olarak görev yaptığını belirtmiş ve radikalleştirilen gençlerin IŞİD’e katılmalarını organize ettiğini de vurgulamıştı.

Diğer davacı selefi çevrelerler bağlantılı iki dernekle ilişkili

Diğer davacının ise Aşağı Saksonya eyaletinin başkenti Hannover’da Anayasayı Koruma Teşkilatına göre selefi çevrelerle bağlantılı iki dernekle ilişkili olduğu vurgulandı. Mahkemenin bulgularında, her iki dernekte de idari görevlerde bulunduğu ve onları maddi olarak desteklediği söylendi.

Derneklerden birinin ise radikal İslamcı çevrelerin bölgedeki üssü olarak görüldüğü belirtildi.

Davacı, her iki dernekte de el zanaatları icra ettiği ve derneklerdeki selefi hareketlerden habersiz olduğunu savunsa da, yargıçlar bu savunmayı reddetti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.