Avrupa'da Yeşil DalgaDünyaManşet

Alman Yeşiller Partisi’nin seçim başarısının altında ‘endişeli gençler’ yatıyor

0

Almanya‘da dün yapılan genel seçimde Sosyal Demokrat Parti (SPD) oyların yüzde 25,7’sini, muhafazakar Hıristiyan Birlik Partileri (CDU-CSU) deyüzde 24,1’ini aldı.

Yeşiller Partisi, yüzde 14,8’lik oy oranıyla üçüncü, Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 11,5’lik oy oranıyla dördüncü oldu. Toplam oyları yüzde 26’yı aşan bu iki parti, hükümeti kurmak için yapılacak koalisyon pazarlıklarında kilit önem taşıyor.

Yeşiller Partisi ve FDP’ye en büyük destek ise 30 yaş altı seçmenden geldi.

Yeşiller, oyunu en fazla artıran parti

BBC‘nin aktardığına göre, seçim kampanyasında, iklim değişikliği ve buna karşı alınması gereken önlemlerin önemli yer tuttuğu Yeşiller Partisi, daha yüksek oranda oy beklentisinde olmakla birlikte yüzde 15’e yakın oy oranı ile tarihi bir zirve yakaladı ve 2017 seçimlerine kıyasla oylarını neredeyse iki katına çıkardı. Yeşiller, tüm partiler arasında oylarını en fazla artıran parti oldu.

Yeşiller Partisi’nin eş başkanı ve başbakan adayı Annalena Baerbock, “muhteşem bir sonuç aldıklarını” söyledi. Baerbock, Almanya’nın yeni bir başlangıca ve “iklim hükümetine” ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

Seçim kampanyasında bir ara Yeşiller’in oy oranı anketlerde yüzde 28 civarın yükselmişti. Anketlerdeki bu başarı, parti lideri Baerbock hakkında ortaya atılan bazı “intihal” ve “özgeçmişini süsleme” iddiaları sonrasında gerilemeye başlamıştı. 2009 seçimlerinde ise partinin oy oranı 10’un biraz üstündeydi.

Parti, daha önce de hükümetin küçük ortağı olmuştu ama oy oranları hiç bu seviyeye çıkmamıştı. Bu da iklim değişikliğinin Almanlar için ne kadar önemli bir sorun haline geldiğine işaret ediyor.

Gençler kime oy verdi?

İlk seçim projeksiyonlarına göre 30 yaş altı seçmenlerin oylarının yüzde 40’tan fazlasının Yeşiller Partisi ve FDP’ye oy verdiği görülüyor.  ZDF ve Forschungsgruppe Wahlen‘in projeksiyonlarına göre genç seçmenlerin oy dağılımı şöyle:

  • Yeşiller %22
  • Hür Demokrat Parti (FDP) %20
  • Sosyal Demokrat Parti (SPD) %17
  • Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) %11
  • Sol Parti %8
  • Almanya için Alternatif Partisi (AfD) %8

Seçim öncesi yapılan kamuoyu araştırmalarında, özellikle temmuzda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği selin ardından iklim değişikliği ve çevre sorunlarının seçmenin en büyük endişeleri arasında yer aldığı görülüyordu.

‘Değişim isteyen bir kuşağın oyları’

Berlin’de konuşan ve seçim sonuçlarını “muhteşem” olarak değerlendiren parti lideri Annalena Baerbock, daha önce hiç olmadığı kadar iyi bir seçim kampanyası yaptıklarını, ancak bekledikleri kadar iyi bir sonuç alamamada kendi hatasını kabul ettiğini söyledi. “Gelecek için önümüzde net bir görev var” diyen Baerbock, “iklim hükümeti” olarak adlandırdığı hükümetin kurulmasına yardımcı olacaklarını kaydetti.

Yeşiller Partisi’nden Katrin Göring-Eckhardt ise partinin aldığı oyları “değişim isteyen bir kuşağın oyları” olarak niteledi. Partisinin iklim krizine karşı vaatlerini hatırlatan ve Almanya’da kullanılan enerjinin yüzde 100’ünün yenilenebilir kaynaklara dayanması gerektiğini belirten Eckhardt, “Önümüzde seçimlerden daha büyük bir görev duruyor” dedi.

‘Yasaklar Partisi klişesinden kurtulmamız gerek’

BBC’ye konuşan Yeşiller Partisi milletvekili ve partinin dış ilişkilerden sorumlu üyesi Omid Nouripour ise “partinin daha iyi sonuç alabileceğini” ama halkın gözündeki algıları henüz yıkamadıklarını söyledi.

Nouripour şunları söyledi:

“Kampanya sırasında yaşadığımız en komik durum, halkın gelip size yasaklar partisi olduğunuzu söylemesi oluyor. ‘Arabalarımızı, uçaklarımızı, köprülerimizi veya nehirlerimizi elimizden almak istiyorsunuz’, diyorlar. Bu yıkmamız gereken bir klişe. Son haftalarda iyi iş çıkaramadık. Bu daha sonra konuşmamız gereken hatalarımızdan biri. Ama bu klişeler sonsuza dek kalmayacak ve üstesinden geleceğiz.”

You may also like

Comments

Comments are closed.