Doğa MücadelesiManşet

Akyaka için imzalar Ankara’ya pedallıyor!

0

Muğla Akyaka’da özelleştirilerek imara açılmak istenen hazine arazisinde bulunan zeytinliğin korunması için toplanan imzalar, Ankara’ya götürülüyor.

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde bulunan Akyaka’dae bulunan 19.300 metrekare (yaklaşık 20 dönüm) büyüklüğündeki hazine arazisinin Başbakanlık Özelleştirme idaresi Başkanlığı’nca özelleştirme programına alınmasına karşı tepkiler Temmuz ayından beri devam ediyordu.

Zeytinlik arazisinin tüm beldenin kullanımına sunulması ve imar plan yetkisinin Belediye’ye devri taleplerini düzenledikleri protestolarla duyuran Akyaka Yerel Yönetim Platformu’nun ardından, “Zeytin, Söz, Su” mesajlarıyla topladıkları 23.400 imzayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunacak olan Akyaka Dayanışması, bugün (27 Eylül) Akyaka’dan Ankara’ya doğru bisikletleriyle yola çıkıyor.

İmza kampanyasının yol boyunca devam ettirilerek çok daha fazla imzaya ulaşılması hedefleniyor.

Akyaka Dayanışması’nın yayınladığı metnin tamamı ise şöyle:

“Akyaka’dan Ankara’ya bisikletle yapılacak yolculuk boyunca taleplerimizi simgeleyen 3 mesajımız olacak : Zeytin,  Söz  ve Su

Zeytin;

Akyaka’da 3841 no.lu parselin özelleştirilmesinden vazgeçilmelidir. İmar değişikliğine gidilerek konut alanı olmaktan çıkarılmalı, üzerindeki zeytin ağaçlarına zarar vermeden hem Akyakalıların hem de Beldenin ziyaretçilerinin ortak yararlanabileceği biçimde, halkın katılımıyla yeniden değerlendirilmeli, kamusal alan niteliği korunmalıdır!

Söz;

Akyaka’da yaşanan bu örnek, yaşanmış nice benzerleri gibi İmar Yasasının anti-demokratik dayatmacı niteliğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. İmar Yasası halkın daha en başından planlama süreçlerinekatılmasına elverecek biçimde yeniden düzenlenmelidir!

Su;

TBMM gündeminde görüşülmeyi bekleyen Gökova gibi korunan alanların korkulu rüyası Tabiatı ve Biyo Çeşitliliği Koruma(ma) Yasa Tasarısı geri çekilmelidir!

Turumuz 27 Eylül’de 14:00’da Akyaka’da bir basın açıklaması ile başlayıp, 7 Ekim’de Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın önünde bir basın açıklaması ile sona erecek. Yol boyunca 3 bisikletli pedal çevirecek, 2 kişi bir araçla kendilerine eşlik edecek.

Güzergahımız üzerinde konaklayacağımız yerleşim birimleri: Muğla, Denizli, Başmakçı, Afyon, Kütahya, Eskişehir, Sivrihisar, Temelli (Ankara).

Geçeceğimiz yerleşim birimlerinde başka bisikletli grupların kısa mesafelerde bizlere  eşlik ederek destek ve moral vermeleri bizleri mutlu edecektir. Ayrıca konaklayacağımız kentlerde sivil toplum örgütlerinin akşam düzenleyecekleri toplantılara katılmak, tanışmak, mücadelemizi anlatmak, kent ve doğa hakkı konularında sohbet etmek ve kampanyamıza imza toplamaktan mutluluk duyacağız.

Etkinliğimize destek vermek, bizleri toplantılarına davet etmek isteyen STÖ’lerin [email protected] e-posta adresine yazarak bizlerle iletişime geçmelerini rica ediyoruz.

Mücadelemizle ilgili bilgi için:

www.change.org/akyakabetonlasmasin (İmza kampanyamız)

www.facebook/DirenAkyakaDirenZeytinAgaci

www.twitter.com/AkyakaYYP

www.akyakaninsesi.blogspot.com

 

(Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.