İklim KriziKültür-SanatManşet

Akram Khan Topluluğu, Orman Kitabı ile 26. İstanbul Tiyatro Festivali’nde

0

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 26. İstanbul Tiyatro Festivali, çağımızın en önemli koreograf ve dansçılarından Akram Khan‘ın yeni koreografisi Orman Kitabı’nı izleyiciyle buluşturmaya hazırlanıyor.

Akram Khan Topluluğu tarafından sahnelenecek Orman Kitabı’nın ilk gösterimi, 28 Ekim Cuma günü saat 20.00’de gerçekleştirilecek. ENKA Vakfı ve Zorlu PSM’nin sponsor olduğu gösterinin biletleri passo.com.tr, Passo perakende satış noktaları ve İKSV ana gişede satışa çıktı.

Mowgli, iklim mültecisi bir kız çocuğu olacak

Bol ödüllü koreograf ve dansçı Akram Khan, Nobelli yazar Rudyard Kipling’in ünlü romanı Orman Kitabı’nı iklim krizini işlemek üzere yeniden yorumluyor ve kitabın kahramanı Mowgli’yi karşımıza iklim mültecisi bir kız çocuğu olarak çıkarıyor.

Ünlü koreograf, eserinde çağdaş dansı geleneksel Hint dansı kathak ile birleştirdiği benzersiz stilini bir kez daha gözler önüne sererken çağımızın en acil konularından birini de son derece etkileyici bir biçimde anlatıyor. Eserde dans, müzik, animasyon ve metin bir araya getirilerek, farklı bir gösteri gerçekleştiriliyor.

‘Gezegenle bağlantımızı unuttuk’

Khan, izleyicileri daha iyi bir dünya yaratmak için adım atmaya şu sözlerle teşvik ediyor:

“Artık sadece kendi türümüz için değil, bu gezegendeki tüm türler için benzeri görülmemiş ve belirsiz zamanlarda yaşıyoruz. Ve bunun temelinde, evimizle, gezegenimizle olan bağlantımızı unutmuş olmamız yatıyor. Hepimiz bu gezegende yaşıyoruz, hepimiz ondan besleniyoruz ama ona olan saygımızı göstermeyi unutuyoruz.”

Orman Kitabı‘nın müzikleri, Stanley Kubrick ve Peter Gabriel gibi önemli isimlerle çalışmış ödüllü besteci Jocelyn Pook’a ait.

Akram Khan kimdir?

1984’te, henüz 10 yaşındayken, Peter Brook tarafından bir Hint dans performansı olarak uyarlanan Orman Kitabı’nda Mowgli rolünü oynayan Akram Khan’ın sahne sevgisi bu deneyimle başladı. 1999 yılında Londra’da Akram Khan Topluluğu’nu kurdu. Güçlü ve yenilikçi bir yaklaşımla güncel hikâyeler anlatmaya kendini adayan bu topluluk, tüm dünyada büyük bir ün kazandı. Britanya tiyatrosunun en prestijli ödülü Laurence Olivier dâhil pek çok ödüle sahip sanatçı, disiplinlerarası yaklaşımı ile Çin Ulusal Balesi’nden Juliette Binoche’a, Sidi Larbi Cherkaoui’den Anish Kapoor, Antony Gormly ve Kylie Minogue’a kadar farklı alanlardan pek çok sanatçıyla işbirliklerine imza attı.

26. İstanbul Tiyatro festivali

25 Ekim – 26 Kasım tarihlerinde Işıl Kasapoğlu küratörlüğünde düzenlenecek 26. İstanbul Tiyatro Festivali, Türkiye’den ve yurtdışından, merakla beklenen, yepyeni oyunlardan yenilikçi ve ufuk açıcı performanslara, toplam 24 tiyatro, performans ve dans gösterisini bir araya getirecek. Festivalin programına buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

 

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.