Dünyaİklim KriziManşet

Afrika’daki buzullar iklim değişikliği nedeniyle tehlikede

0

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas, Afrika’daki buzulların iklim değişikliği tehdidi altında olduğunu açıkladı.

Tanzanya‘daki Kilimanjaro Dağı, Kenya‘daki Kenya Dağı ve Uganda‘daki Rwenzori Dağları‘ndaki buzulların hızla eridiğini ifade eden Taalas, “Mevcut çekilmeler küresel ortalamadan daha yüksek. Bu şekilde devam ederse 2040’a kadar buzulların tamamen çözülmesine neden olacak” dedi.

Milyonlarca insan tehlikede

AA’nın haberine göre Prof. Taalas, iklim değişikliğinin göç, kıtlık, kuraklık ve afetlere neden olduğuna dikkati çekerek milyonlarca insanın tehdit altında olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Afrika Birliği (AfB) Kırsal Kalkınma ve Tarım Komiseri Josefa Sacko da 2030’a kadar yeterli önlemler alınmadığı takdirde 118 milyon kişinin kuraklık, sel ve aşırı sıcağa maruz kalacağını tahmin ettiklerini açıkladı.

Bir milyondan fazla kişi yerinden oldu

İklim değişikliği nedeniyle Afrika’nın güneyi ve doğusunda 1 milyondan fazla kişi yerinden oldu.

Güney Sudan, Zimbabve, Sudan, Somali, Zambiya, Etiyopya, Malavi, Kenya, Mozambik ve Madagaskar‘da 33 milyon kişinin gıda güvensizliğinin acil seviyelerde olduğu ve durumun daha da kötüleştiği kaydedildi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.