EmekManşetTarım-Gıda

Adıyaman’da tütün eylemine katıldığı için gözaltına alınan 10 kişi tutuklandı

0

Adıyaman merkezde ve Çelikhan ilçesinde, tütüne getirilen “yetki belgesi” şartına karşı düzenlenen protestoya katıldığı için gözaltına alınan 16 tütün üreticisinden 10’u sabaha karşı tutuklandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı‘nın “yetki belgesi” almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapmayı yasaklanmasına karşı Adıyaman ve ilçelerinde düzenlenen protesto eylemlerine katılan 16 tütün üreticisi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan kişiler Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı‘na götürülmüştü.

‘Bu mu sizin adaletiniz?’

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, gözaltına alınan tütün üreticilerinden 10’unun tutuklandığı sosyal medya hesabından duyurdu.

Tutdere, “Adıyaman’da tütün ticaretine hapis cezası getiren yasanın yürürlüğe girmesine tepki gösteren, anayasal haklarını kullanan 10 tütün üreticisi anayasa ve kanuna aykırı olarak, keyfi bir kararla tutuklandılar. Yabancı çiftçiye ödül, yerli çiftçiye hapis. Bu mu sizin adaletiniz?” diye sordu.

Tutdere’nin aktardığına göre tutuklanan çiftçilere “toplantı ve gösteri yasasına muhalefet etmek” ve “suç işlemeye azmettirmek” suçlamaları yöneltildi.

“Oysa, o çiftçiler ellerinden ekmeklerinin alınmasını protesto için yollara dökülmüştü” denilen açıklamada “AKP, sözde tutuklamayı zorlaştıran 4. yargı paketini çıkardı ama zihniyet değişmedikçe ne çıkarsanız boş. Anayasal haklarını kullandıkları için bir şafak vakti evlerinden alınan çiftçi kardeşlerimiz, yine bir şafak vakti saat 05.00’te cezaevine gönderildi” bilgileri paylaşıldı.

Bu yapılanın yasal olmadığını vurgulayan Tutdere, “Arkadaşlarımız gerekli itirazları yapacak. Bugün de TBMM’de hapis cezası getiren düzenlemenin ertelemesine yönelik bir torba yasa teklifi görüşülerek genel kurula gönderilecek. Muhtemelen iki güne yasallaşır. Ama, konunun geçici değil, kalıcı tedbirlerle çözüme kavuşturulmasını sağlayacak yasal düzenlemeler yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.