İklim KriziKültür-SanatManşet

Adalar’da bisiklet sergisi: Bisiklet üzerinde 137 yıl

0

 Adalar MüzesiBisiklet Sergisi”, “Bisiklet üzerinde 137 yıl” temasıyla, 1 Eylül Perşembe günü Saat 16.00’da, Adalar Müzesi’nin Büyükada Aya Nikola ana binasında açılıyor.

“Bisiklet Sergisi”, Adalar’ın sembolüne dönüşmüş bisikletin tarihine, İstanbul’a ve özellikle de Adalar’a gelerek yaygınlaşmasına ışık tutuyor.

Ünlü yazarlardan sporculara, tarihi kişiliklerden, yerel halka bisikletle büyüyen, ada yollarını bisikletle arşınlayan pek çok Adalı’nın, yolu Adalar’dan geçmişlerin bisikletleri, aksesuarları, sözlü tarih anlatıları ve hatıraları serginin belkemiğini oluşturuyor.

Sergide yer alan yaklaşık 40 bisiklet arasında İnönü ailesinin, Mehmet Ali Aybar’ın, şair Zahrad’ın, ünlü bisiklet yarışçısı Garbis Bora’nın bisikletleri de bulunuyor.

Adalıların anılarındaki bisiklet hikâyelerinin geçmişten bugüne nasıl geldiğini mercek altına alan sergi aynı zamanda bisikletin işlevselliğin ötesinde ‘sürdürülebilirlik’ özelliğine de vurgu yapıyor, karbon ayak izi olmaksızın nasıl araçtan amaca dönüştüğünün altını çiziyor.

Sergi ziyaretçilere dünyayı tehdit eden iklim krizini aşmak için pedallara nasıl asılınabileceğini de bir kez daha hatırlatmayı amaçlıyor.

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.