İklim KriziManşet

ABD’nin ve Dünyanın önde gelen 30 şirketinden iklim değişikliği deklarasyonu

0

ABD’nin çok uluslu 30 şirketi iklim değişikliği ile ortak mücadele edeceklerini bidiren bir deklarasyon yayınladı.

ABD’nin dünya önderliğinin iklim değişikliği mücadelesinde de geçerli olması gerektiğinin vurgulandığı metninde politik karar alıcıların harekete geçmesini beklemeden iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerine engel olmak için hep birlikte hareket edilmesinin elzem olduğu belirtiliyor.

Deklarasyon BICEP ( Business for Innovative Climate & Energy Policy) tarafından yayımlandı.  BICEP, İklim ve Enerji Politikaları üzerinde yenilikçi adımlar atılmasını savunan ve iklim değişikliği ile uyumlu bir ekonomik büyüme benimsenmesi gerektiğini savunan şirketlerin birleştiği bir platform. Üyeleri arasında Levis, Starbucks, Gap gibi çokuluslu firmalar bulunuyor.

Manifestoda temiz enerji kullanımının teşviki, karbon salımları düşürülmesi, gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmak vurgusu ve birlikte hareket etme gerekliliği vurgulanıyor.

BICEP başkanı Anne Kelly iklim değişikliği düzenlemelerini ve politakaları ekonomik bir fırsat olarak değerlendiriyor. Deklarasyona imza atan firmalar karbon salımlarını azaltacak adımlar atacaklarını taahhüt ediyor ve Washington’u da göreve çağırıyor.

İklim değişikliği deklarasyonunu imzalayan firmalar: Adidas Group, Annie’s, AspenSnowmass, Ben &Jerry’s, CA Technologies, Clif Bar &Company, eBay, EileenFisher, EMC Corporation, Ikea, Intel, JonesLangLaSalle, KB Home, L’Oréal, Levi Strauss &Co., Limited Brands, Nestle, New BelgiumBrewingCompany, New Chapter, Nike, OrganicValley, OutdoorIndustryAssociation, Patagonia, thePortlandTrailBlazers, SeventhGeneration, Starbucks, Stonyfield Farm, Swiss Re, Symantec, The North Face, Timberland, Unileverand United Natural FoodsInc.göze çarpıyor.

Deklarasyona destek veren şirketler, geçtiğimiz yaz yaşanan rekor seviyede kuraklık ve Sandy kasırgası gibi iklim olaylarının kendilerini olumsuz etkilediğini ve iklim değişikliğinin ekonomi üzerindeki etkisine maruz kaldıklarını belirtiyorlar.

BICEP üyeleri bundan önce de 2012 yılında yasalaşan akaryakıt verimlilik standartları ve rüzgar enerjisi vergi indirimlerini uzatılması gibi bazı iklim değişikliği kökenli politikaları desteklemişlerdi.

Deklarasyon, başkan Obama’nın ikinci seçim dönemi kampanyasında taahhüt ettiği iklim değişikliğine karşı önlem ve Ceres, Calvert Investments ve WWF tarafından yayınlanan geleceğin 100 güçlü şirketinin yenilenebilir enerji ve sera gazı salımı düşürme hedefleri raporundan hemen sonra geldi.

Ceres.org’da yayınlanan İklim Deklarasyonununda ABD ve Dünyanın önde gelen 30 şirketi iklim değişikliği ile mücadelenin artık kaçınılmaz olduğunu belirtiyor. Deklarasyon metninde ABD’nin dünyaya önderlik vasfını iklim konusunda da göstermesi gerektiği vurgulanırken, “Günümüzde bilim insanlarının ortak fikri iklim değişikliğinin nedeninin havanın kirlenmiş olmasıdır. Çocuklarımızın geleceğini bilim insanları belki de yanılmıştır boş hayaline kapılıp riske atamayız. Amerika olarak geçmişte olduğu gibi yine mücadelenin içine girmeli, yapılması gerekeni yaparak bu mücadeleyi kazanmalıyız” deniyor.

Haber: Gizem Hasırcıoğlu

(Yeşil Gazete, Environmental Leader.com, Ceres.org)

Kategori: İklim Krizi

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.