Manşetİklim Krizi

AB’den Rus fosil yakıtlarına karşı yeşil enerji çağrısı

0

Avrupa Birliği‘ne (AB) üye 11 ülke, Ukrayna’ya saldıran Rusya’ya enerji bağımlılığını sonlandırabilmek için iklim değişikliği politikaları konusundaki müzakerelerin hızlandırılması çağrısında bulundu.

AB ülkeleri ve Avrupa Parlamentosu, bu yıl, yenilenebilir enerjiyi daha etkin hale getirebilmek için bir dizi önlem üzerinde görüşmelerini sürdürüyor. Öneriler, birliğin net emisyonlarını 2030 yılına kadar 1990 seviyelerinden  yüzde 55 daha düşük hale getirmek üzerinde yoğunlaşıyor. Ancak birlik, Rus fosil yakıtlarına bağımlılığını 2028 yılına kadar sonlandırmaya çalıştığından, yeni müzakerelerde daha çok enerji güvenliği konuşuluyor.

Reuters’ın aktardığına göre, 11 Avrupa Birliği ülkesi yaptığı açıklamada “Şimdi cesur olma ve yeşil enerjiye kararlılıkla geçme zamanı. Herhangi bir gecikme veya tereddüt, enerji bağımlılığımızı yalnızca uzatacaktır. Bu nedenle paket üzerindeki müzakereler hızlandırılmalıdır” dedi.

Enerji bağımsızlığına giden ‘yeşil bir yol’

Danimarka‘nın öncülüğünde hazırlanan bildiriyi Almanya, Avusturya, Finlandiya, Hollanda,  İrlanda, İspanya, İsveç, Letonya, Lüksemburg ve Slovenya destekledi. Danimarka İklim Bakanı Dan Jorgensen, bildiriye imza atan ülkelerin “en kısa sürede Rus fosil yakıtlarından AB enerji bağımsızlığına giden yeşil bir yol” için çağrıda bulunduklarını söyledi. Kömürden çıkış politikası olmayan Polonya ise savaşın etkisini değerlendirebilmek için iklim müzakerelerinin durdurulmasını istiyor.

Rusya, Avrupa gazının yüzde 40’ını tedarik ediyor. Onaylanması halinde iklim önerilerinin 2030 yılına kadar AB gaz kullanımını %30 oranında azaltması bekleniyor.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.