DünyaKoronavirüs SalgınıManşet

AB’den özeleştiri: Aşıya onay vermekte geç kaldık, üretimde fazla iyimser davrandık

0

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği’nin (AB) koronavirüse karşı geliştirilen aşılarla ilgili stratejisinde hata yaptığını, ancak aşıları topluca alma kararının doğru olduğunu savundu. Von der Leyen, Avrupa Parlamentosu Genel Kurul oturumuna katılarak son günlerde eleştirilen aşı stratejisiyle ilgili eleştirileri yanıtladı. 

“Hala olmak istediğimiz yerde değiliz. Aşılara onay vermede geç kaldık. Toplu üretim konusunda çok fazla iyimserdik. Ayrıca verdiğimiz siparişlerin zamanında teslim edileceğine fazla inandık” diye konuşan Von der Leyen, AB’nin bugüne kadar 2.3 milyar doza varan toplu aşı alımı yapma kararının ise arkasında durdu:

“Bir avuç büyük üye ülke aceleci davranıp aşıların hepsini alsaydı ve diğer herkesin eli boş kalsaydı ne olacağını tahmin bile edemiyorum. Böyle bir durum iç pazar için ve Avrupa’nın birliği için ne anlama gelecekti? Ekonomik anlamda da saçmalık olacaktı ve bence topluluğumuzun sonu olacaktı.”

‘Üretim tesisi kurmak kolay değil’

Aşıların üretimindeki zorluklara dikkati çeken von der Leyen, “Normalde 5-10 yılda geliştirilecek aşı 10 ayda geliştirildi. Bilim sanayiyi geçti. Ama yeni aşıların üretimi çok karmaşık bir süreç ve bu aşılar için bir gecede üretim tesisi kurulamıyor. Aşılarda 400 kadar içerik madde bulunuyor ve üretimde 100 kadar tesis rol oynayabiliyor” ifadelerini kullandı. 

AB olarak üretim kapasitesinin artırılması için çalıştıklarını anlatan Komisyon Başkanı, ilaç firmalarının zorluklarını anladıklarını ancak AB olarak milyarlarca euro yatırım yaptıklarını söyledi. “Şimdi artık öngörülebilirlik istiyoruz” diyerek ilaç firmalarını uyaran von der Leyen, bunun için AB içinde üretilen aşıların ihracatında izin mekanizması oluşturduklarını vurguladı.

Üretimdeki zorluklara örnek veren von der Leyen, “Şu andaki engellerden biri, iki sentetik molekülle ilgili. Şirketlerin dediğine göre, ellerinde bunlardan 250 gram daha fazla olursa 1 milyon doz daha fazla aşı üretebilecekler” dedi.

Yüzde 70’lik aşılama hedefi değişmedi

AB Komisyonu Başkanı, bu yaz AB ülkelerindeki yetişkin nüfusun yüzde 70’inin aşılanmış olması için koyulan hedefte de değişiklik yapmadıklarını söyledi.

AB, yüzde 70’lik hedefe rağmen aşılamalarda tedarikten kaynaklanan sıkıntılar ve kesintiler nedeniyle yavaş ilerliyor ve bu nedenle AB Komisyonuna eleştiriler yöneltiliyor.  Aralık sonunda aşılamaların başlamasından bu yana AB ülkelerine 26 milyon doz aşı gönderildi ve 17 milyondan fazla kişi aşılandı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.