EkolojiHayvan HaklarıManşet

ABD’de üç ayda 261 yunus karaya vurdu

0

Sayı tarihsel ortalamanın üç katı.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), 1 Şubat-31 Mayıs tarihlerinde, yüzde 98’i ölü 261 şişe burunlu yunusun karaya vurduğunu tespit etti. Karaya Vuran Deniz Memelileri Programı Yöneticisi Erin Fougeres bu rakamın tarihsel ortalamanın üç katı olduğunu belirtti.

Sputnik’in haberine göre, NOAA tarafından “olağan dışı ölüm vakası” olarak ilan edilen olayın sebepleri hakkında konuşan Fougeres, “ABD genelinde etkisi hissedilen nemli kıştan dolayı endişeliyiz. Mississippi Vadisi’nde son 124 yılın en nemli kışı yaşandı” ifadelerini kullandı. Fougeres, kıyıya vuran yunuslardan bazılarının derilerinde tatlı suyla temas sonucu oluşan cilt yaraları bulunduğunu kaydetti.

Tuz mu petrol mü?

Yunusların ölüm sebepleri hakkında henüz net bir sonuca ulaşılamazken, araştırmacılar okyanustaki tuz seviyesinin azalmasının ölümlere yol açma ihtimali üzerinde duruyor. Araştırmacıların, 2010 yılında Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısının etkileri de olmak üzere yüksek sayıdaki ölümler için bütün ihtimalleri araştırdıkları bildirildi.

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.