DünyaManşet

ABD’de sokak gösterilerinin arttığı Charlotte kentinde OHAL kararı

0

ABD’nin Charlotte kentinde, Keith Lamont Scott adlı siyahın polis tarafından vurularak öldürülmesinin ardından başlayan protesto gösterilerinde şiddet olaylarının artması üzerine olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.

23

Gösterilerin yaşandığı Kuzey Carolina eyaletinin valisi Pat McCrory, Charlotte Polis Şefi Kerr Putney’in talebi doğrultusunda bu kentte OHAL ilan edilmesine karar verdi. Vali McCrory, yaptığı yazılı açıklamada, polise yönelik saldırıların ardından OHAL ilanına karar verdiğini bildirerek, “Vatandaşımıza, polisimize ya da çevreye yönelik herhangi bir saldırı hiçbir şekilde kabul edilemez” ifadesini kullandı.

Şef Putney de yerel basına yaptığı açıklamada, göstericilerin kontrolden çıktığını söyledi.

Kalabalığı yatıştırmaya çalıştıklarını dile getiren Putney, “Bu dakikaya kadar sabırlı bir şekilde bekledik fakat göstericiler şiddete dönük eylemler gerçekleştiriyor. Polise pet şişe ve benzeri nesneler fırlatıyorlar. Tekrar düzenin sağlanmasının vakti geldi” dedi. ABD’de polisin siyahlara yönelik şiddeti devam ediyor. Yaşanan son olayda, siyah Keith Lamont Scott’ın ailesi, ‘elinde sadece kitap bulunmasına rağmen polisin onu vurduğunu’ iddia etti. Putney ise Scott’ın, ‘elinde silah olduğu ve bunu bırakması çağrısına cevap vermediği gerekçesiyle vurulduğunu’ savunmuştu. Olayın ardından yüzlerce ‘Siyahların Hayatı Değerlidir’ (Black Lives Matter) üyesi, Charlotte sokaklarında ‘adalet ve özgürlük’ temalı sloganlar eşliğinde protesto yürüyüşü başlatmıştı.

 

(Sputnik News)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.