DünyaEnerjiManşet

ABD’de petrol rafinerisi yanıyor: En az 37 yaralı

0

ABD’nin Texas eyaletinin Baytown şehrinde çıkan rafineri yangınında 37 çalışanın yaralandı. Yetkililerin vatandaşlara güvenli yerlere gitmeleri yönündeki çağrısını yinelediği kaydedildi.

ABD’nin Teksas eyaletinde Baytown şehrinde bulunan Exxon Mobil Rafinerisi’nde büyük bir yangın çıktı. Yangın sonrasında olay yerine çok sayıda itfaiye, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Exxon Mobil’den yapılan açıklamada yangında 37 kişinin yaralandığı aktarıldı.

‘Sığınıklara gidin’ çağrısı

Özellikle yangının gerçekleştiği bölümde bulunan polipropilen maddesinin yanması halinde ortaya çıkabilecek zehirli gazlarla ilgili uyarı yapan ExxonMobile yetkilileri, yangına itfaiyenin yanı sıra Endüstriyel Temizlik ekiplerinin de müdahale ettiğini belirtti. Öte yandan halka ‘sığınaklara gidin’ çağrısında bulunuldu. Baytown Belediyesinden yapılan açıklamada, bu çağrının ExxonMobile tarafından önlem amacı ile önerildiği belirtildi.

Baytown Oefins Fabrikası’nda gerçekleşen patlamalar çevreden hissedilirken Halk Bilinçlendirme Acil Müdahale (CAER) yaptığı açıklamada, “Yangını söndürmeye çalışıyorlar, önlem olarak bizim endüstriyel Hijyen personelimiz fabrika çevresinde ve yaşanılan bölgelerde hava kalitesini takip ediyor” denildi. Harris County Acil Durum ofisinden de durumun takip edildiği bilgisi verildi. Yangın henüz kontrol altına alınamamışken çıkan dumanlar kilometre öteden görülebiliyor.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.