DünyaManşet

ABD’de bir siyah cinayeti daha

0

ABD’de siyah vatandaş George Floyd‘un polis tarafından boğularak öldürülmesine tepkiler süredursun, ülkede geçen cuma bir siyah daha polis tarafından öldürüldü.

Atlanta‘da bir fast-food restoranının “arabaya servis” şeridinde uyuyakaldığı gerekçesiyle olay yerine gelen iki polis, alkol testinden geçirdikleri 27 yaşındaki Rayshard Brooks‘u gözaltına almak istedi. Kendisini şok tabancasıyla vuran ve kelepçeleyerek götürmek isteyen polislere direnen Brooks, memurlardan birinin elindeki şok tabancasını da alarak kaçtı. Genç adam, koşarken arkasına dönerek şok tabancasını polislere yöneltmesi üzerine vurularak öldürüldü. 

Otopsi raporu Brooks’un iki mermiyle vurulduğunu, organlarındaki yaralardan ve kan kaybından öldüğünü ortaya koydu. Raporda olay cinayet olarak tanımlandı.

Göstericiler restoranı ateşe verdi

Cinayetin ardından, Atlanta Emniyet Müdürü Erika Shields istifa etti. Polislerden biri kovuldu, diğeri ise aktif görevden el çektirilerek büroya alındı.

Floyd’un ardından başlayan protestoların devam etmekte olduğu kentte gösteriler de şiddetlendi ve önünde cinayetin işlendiği restoran ateşe verildi.

Polis, restoranın yakılmasından sorumlu tutulan maskeli ve beyaz bir kadının fotoğraflarını yayınladı ve kendisini bulana on bin dolar ödül vaad etti.

‘Agresif bir durum yoktu’

Shields’ın istifasını açıklayan Atlanta Belediye Başkanı Keisha Lance Bottoms, cinayetle ilgili olarak CNN‘e konuştu:

Ortada agresif bir durum yoktu. Bu, destek çıkacağınız bir adamdı… İzlerken sonunda ne olacağını bilseniz de o an içinizden “Bırakın da gitsin. Bırakın da gitsin. Bırakın da gelip onu alması için birini aramasına izin verin” diyorsunuz.

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.