DünyaManşet

ABD’de basın özgürlüğü mahkemede: CNN Trump’la davalık

0

Amerikan haber kanalı CNN, ABD Başkanı Donald Trump’ı gazeteci Jim Acosta’nın Beyaz Saray’a girişini yasakladığı için dava ettiğini duyurdu.

CNN kanalından yapılan açıklamada, Başkan Trump ve bazı yardımcılarına, Jim Acosta’nın Beyaz Saray’a girişinin yasaklanması sebebiyle dava açıldığı belirtildi.

Geçtiğimiz hafta Beyaz Saray’da Başkan Donald Trump ve CNN Muhabiri Jim Acosta arasında yaşanan tartışmanın ardından Acosta’nın Beyaz Saray akreditasyon kartına gizli servis elemanları tarafından el konulmuştu.

CNN muhabiri Jim Acosta’nın ABD’ye sığınan mülteciler ve Rusya’nın seçimlere müdahalesi soruşturması ile ilgili sorularına sinirlenen Trump, “Bırak da ülkeyi ben yöneteyim, CNN’i de sen yönet” dedikten sonra konuşmaya devam eden Acosta’ya öfkelenerek, “Sen kaba ve berbat bir insansın. CNN’de yalan haberler yaptığınız için de halkın düşmanısınız” şeklinde tepki göstermişti.

Mahkeme süreci Türkiye’de de basın özgürlüğü bakımından ilgiyle izlenecek. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan uzun süredir keyfi bir tutumla istemediği basın organlarının temsilcilerini basın toplantılarına almıyor.

( CNN, Yeşil Gazete)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.