ManşetTürkiye

ABD ve Almanya patriotları Türkiye’den çekiyor

0

ABD, görev süresi Ekim’de dolacak olan Gaziantep’teki Patriot füzelerinin geri çekileceğini Türkiye’ye bildirdi. Türkiye’nin talebiyle NATO misyonu çerçevesinde 2013’te yerleştirilen füzelerin konuşlanma mevzii ve altyapısı bozulmadan bırakılacak, ihtiyaç olduğu takdirde bir hafta içinde yeniden yerleştirilebilecek.

30859207Füze bataryalarının ‘modernizasyon güncellemesi’ için ABD’ye geri gönderildiğinin altını çizen açıklamada, doğu Akdeniz’de ABD Donanma gemisi Aegis’in varlığını sürdüreceği de hatırlatıldı.

ABD ve Türkiye hükümetlerinin ortak açıklamasında, NATO’nun güneydoğu sınırındaki güvenlik endişeleri konusunda müttefiklerle danışma ve dayanışmanın devam edeceği vurgulandı.

2013’te ABD’nin iki füze bataryası Gaziantep’e, Almanya’nın iki bataryası Kahramanmaraş’a ve Hollanda’nın iki bataryası da Adana’da kurulan birliklere konuşlandırılmıştı. Füzeler Türkiye’nin sınır bütünlüğünü korumak ve NATO’nun güneydoğu sınırındaki tehditlere karşı önlem almak amacıyla kurulmuştu.

Almanya da patriot füzelerini çekiyor

Almanya Savunma Bakanlığı’nın internet sitesindeki açıklamada, 250 askerin görev yaptığı birliğin vazifesinin, “Suriye’den Türkiye topraklarına balistik füze atılma ihtimalinin azalması” nedeniyle 31 Ocak 2016’da sona ereceği belirtildi.

Alman Silahlı Kuvvetleri’nin bölgenin istikrarı için angajmanının devam edeceği belirtilen açıklamada, yaklaşık 100 askerin Irak Kürdistan Özerk Bölgesi ve Irak güvenlik güçlerini eğitmeyi sürdüreceği kaydedildi.

Almanya’nın patriot birliği Türkiye’nin NATO’dan talebi üzerine Ocak 2013’te Kahramanmaraş’ta konuşlandırılmıştı.

Kaynak: Al Jazeera

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.