Ekolojiİklim KriziManşetTürkiye

ABD Türkiye’ye iki yangın söndürme helikopteri gönderiyor

0

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’nin orman yangınlarıyla mücadelesine destek olmak için iki yangın söndürme helikopteri gönderileceğini duyurdu.

Büyükelçiliğin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada gönderilecek araçların CH-47 ‘Chinook’ tipi yangın söndürme helikopteri olduğu belirtildi.

‘Yardım sırası bizde’

Türkiye’nin “ABD’nin Müttefiki” ve “NATO üyesi” olarak nitelendirildiği açıklamada  “Türkiye, Covid-19’la mücadelenin başlarında yaptığımız yardım çağrısına, kişisel koruyucu ekipman sağlayarak yanıt vermişti” denildi.

Açıklamada “Şimdi biz de Türkiye’nin talebine yanıt vererek ve orman yangınlarını bastırma çabalarına destek olarak bu jeste karşılık vermekten gurur duymaktayız” ifadeleri kullanıldı. Açıklamanın devamı ise şu şekilde:

‘NATO müttefikimizin yanındayız’

“ABD Avrupa Komutanlığı kanalıyla ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetiyle ortaklık içinde hareket ederek, Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’nin orman yangınlarıyla mücadelesine yardımcı olmak üzere iki adet CH-47 ‘Chinook’ tipi yangın söndürme helikopterini gönderme sürecini başlatmış bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri, orman yangınlarının oluşturduğu tahribatı çok iyi anlamaktadır. Türkiye’de insanların alevleri söndürmek amacıyla ortaya koyduğu cesarete hayranlık duymaktayız. Bu çabalara yaptığımız katkı, Amerikan değerlerinin ve şefkatinin yurt dışındaki somut bir örneğini ifade etmektedir. ABD-Türkiye arasında uzun süredir devam eden dostluğun devamı çerçevesinde NATO Müttefikimizin yanındayız.”

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.