DünyaManşet

ABD, “Türkiye’ye anlattık, PYD terör örgütü değildir”

0

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Harf, ülkesinin PYD ve PKK’yı ayrı örgütler olarak gördüğünü söyledi ve “PYD’nin desteklenmesi gerektiğini Türklere anlattık” dedi.

10 marie harf...

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, “Türkiye bu koalisyonda kilit bir rol oynuyor ve birçok konuda önemli adımlar attı. Türkiye’yi çok çok yakın bir partner olarak görüyoruz” dedi. Harf, ayrıca ABD kanunlarına göre PYD ile PKK’nın ayrı gruplar olduğunu ifade ederek, “IŞİD ile savaşan PYD gibi Kürt grupların desteklenmesinin çok önemli olduğuna inandığımızı Türklere açıkça belirttik” dedi.

Harf, günlük basın toplantısında, ABD Başkanı Barack Obama’nın hafta sonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüştüğünü hatırlatarak, iki liderin Kobani’deki durumu da konuştuğunu ve Obama’nın Erdoğan’ı Kobani’deki silahlı güçlere takviye gönderilmesi noktasında bilgilendirdiğini kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile konuyu görüştüğünü belirten Harf, görüşmelerinde Türkiye’ye, “IŞİD’e karşı mücadele eden bu savaşçıların havadan yardımlarla desteklenmesinin önemi konusunu açıkça belirttiklerini” bildirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun, Türkiye’nin, IKBY peşmerge güçlerinin Kobani’ye geçmesine yardımcı olduğuna yönelik sözlerinin sorulması üzerine Harf, açıklamadan memnuniyet duyduklarını bildirdi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.