DünyaManşet

ABD Temsilciler Meclisi ‘Floyd Yasası’nda ısrarlı: Polisin yetkileri kısıtlanacak

0

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)Temsilciler Meclisi, polis şiddeti nedeniyle hayatını kaybeden George Floyd‘un adıyla anılan polis yasası reformunu ikinci kez kabul etti.

Meclis’te çarşamba akşamı yapılan oylamada, kolluk kuvvetlerinin ‘nitelikli dokunulmazlık’ hakkını kısıtlayan ve orantısız güç kullanımı hallerinde polislerin yargılanmasının önünü açan yasa değişikliği kabul edildi.

Euronews‘den Burak Ortahamamcılar‘ın aktardığına göre, Temsilciler Meclisi’nde 212 red oyuna karşı bir 220 oyla kabul edilen polis reformunun yasalaşması için Senato tarafından kabul edilmesi gerekiyor.

Yasa değişikliği, ilk kez 2020 yazında Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmiş ancak ABD Senatosu’ndan geri dönmüştü.

George Floyd’un ölümüne sebep olan polis memuru Derek Chauvin 8 Mart’ta hakim karşısına çıkacak.

Cumhuriyetçi vekilden ‘yanlışlıkla’ destek 

Polis reformu oylamasında evet oyu kullanan tek Cumhuriyetçi vekil olan Lance Gooden ‘yanlış oy’ kullandığını söyledi. Gooden, oylamanın ardından twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Tabii ki radikal solun polis karşıtı yasasına destek vermedim” ifadelerini kullandı.

Minneapolis kentinde siyah vatandaş,  George Floyd’un boynuna diziyle bastırarak nefessiz bırakan ve ölümüne sebep olan polis memuru Derek Chauvin Kasım 2020’de çıktığı duruşmada 1 milyon dolar kefaletle şartlı tahliye edilmiş; böylece daha önce bırakılan üç şüpheliyle birlikte, suçlanan dört polis de serbest kalmıştı. 

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.