DünyaManşet

[ABD Kongre seçimleri] Cumhuriyetçiler avantaj kazandı, Z kuşağı Meclis’te

0

ABD’de yapılan ara seçimlerin ilk sonuçlarına göre Cumhuriyetçi Parti, beklendiği kadar olmasa da kazanımlar elde etti. AP‘nin duyurduğu resmi olmayan sonuçlara göre Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu sağlamak üzere.

Ara seçimde 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nin tamamı ve 100 üyeli Senato’nun da iki yılda bir yenilenen 35 üyesi için oy verildi. Temsilciler Meclisi’nde ve Senato’da çoğunluğun hangi partide olacağı başkan için de belirleyici bir öneme sahip. Seçim sonucu, başkanlık seçimine kadar geçecek iki yılı da şekillendirecek.

Resmi olmayan sonuçlara göre Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar 47, Cumhuriyetçiler 82 sandalye kazandı. Seçime giren 35 Senato koltuğundan ise 11’ini Cumhuriyetçiler, beşini Demokratlar aldı. Şu ana kadar açıklanan sonuçlara göre Senato’da Cumhuriyetçilerin elinde 44, Demokratların elinde 43 koltuk bulunuyor.

Mehmet Öz seçilemedi

Kongre ara seçimlerinde Pensilvanya eyaletinde Cumhuriyetçi Parti’nin Senato adayı olan kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, seçimleri rakibi John Fetterman‘a kaybetti. Eski ABD Başkanı Donald Trump‘ın da desteklediği Öz, kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 48,1 oy oranında kaldı. Fetterman ise oyların yüzde 49’4’ünü almayı başardı.

AP’ye göre, Ohio ve Kuzey Carolina eyaletlerinde Cumhuriyetçi isimler seçimlerden galip çıktı. New Hampshire, Oregon ve Hawaii’de ise Demokrat adayların seçimi kazanmasıyla Demokratlar ellerindeki üç koltuğu daha korumuş oldu.

AA‘nın aktardığına göre de Florida, Alabama, Güney Carolina, Kentucky, Indiana, Arkansas, Kansas, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Missouri, Louisiana, Idaho ve Iowa eyaletinde Cumhuriyetçi adaylar kazandı.  Ayrıca Oklahoma eyaletindeki iki koltuğun da sahibi Cumhuriyetçiler oldu.  Connecticut, Illiniois, Vermont, Maryland, New York, Kolorado ve Kaliforniya‘da ise Demokrat isimler seçimi kazandı.

Trump zafer ilan etti

İlk sonuçların ardından Florida’daki evinde bir kutlama partisinde konuşan eski Cumhuriyetçi başkan Donald Trump, desteklediği adayların büyük bir başarı kazandığını söyledi. Medyanın başarısızlığını umduğunu savunan Trump, destek verdiği 330 adaydan, 224’ünün kazanmasının beklendiğini iddia etti.

Cumhuriyetçiler Temsilciler Meclisi’nin kontrolünü ele geçirmek konusunda avantajlı görünse de, yorumculara göre anketlerin öngördüğü ‘Cumhuriyetçi dalga’ ise yaşanmış gibi görünmüyor.

Temsilciler Meclisi’nin tamamı, Senato’nun yaklaşık üçte biri ve kilit eyalet valilikleri için düzenlenen ara seçimlerde, başkanların partisinin güç kaybettiği sık görülüyor. Bu seçimler öncesinde de, ABD Başkanı Joe Biden‘ın özellikle enflasyon nedeniyle destek oranının düşmüş olması, Cumhuriyetçilerin ciddi bir çıkış yapacağı ve Biden’ın Beyaz Saray’daki son iki yılında Kongre’de zor duruma düşeceği yorumlarına yol açmıştı.

Z Kuşağı ilk kez Kongre’de

Kongre ara seçimleri birçok ilke de sahne oldu. Ülkede ilk kez Z kuşağından bir siyasetçi Kongre’ye girdi; eşcinsel olduğunu açıklamış bir isim ilk kez vali seçildi.

Florida‘daki Temsilciler Meclisi yarışlarında, 25 yaşındaki Demokrat Maxwell Alejandro Frost, 1996 sonrasında doğup ABD’de Kongre’ye giren ilk isim oldu. Z kuşağının Kongre’deki ilk üyesi, kürtaj hakkının kısıtlanmasına karşı olmasıyla ve bireysel silahlanma kontrollerinin sıkılaştırılmasını savunmasıyla tanınıyor.

Massachuset’in ilk kadın, ülkenin ilk eşcinsel valisi

Demokrat hukukçu Maura Healey, Massachusetts eyaletinin ilk kadın valisi olacak. Healey aynı zamanda, ABD’nin eşcinsel olduğunu açıklamış valisi olarak da tarihe geçti.

Öte yandan ABD’nin eski başkanı Donald Trump’ın eski basın sözcülerinden Cumhuriyetçi Sarah Huckabee Sanders de muhafazakâr eğilimli Arkansas eyaletinin ilk kadın valisi seçildi. Valilik koltuğunu 10 yıldan uzun süredir Sanders’ın babası dolduruyordu.

Maryland’e ilk siyah vali ve başsavcı

Demokrat aday Wes Moore, Maryland eyaletinin ilk siyah valisi seçildi. Moore, ABD tarihinde vali seçilen üçüncü siyah oldu. Emekli bir asker olan Moore, Cumhuriyetçi Vali Larry Hogan‘ın yerine seçildi.

Eyalette, Anthony Brown da ilk siyah eyalet başsavcısı seçildi.

Oklahoma’da ‘yerli’ senatör

Cumhuriyetçi Parti’den aday olan Markwayne Mullin, Oklahoma eyaletinde yaklaşık 100 yıl sonra seçilen ilk yerli senatör olacak. Mullin bir Çeroki mensubu. Eyaletin bir önceki yerli senatörü, 100 yıl önce, 1907-1925 yıllarında Demokrat Parti’den senatör olan, yine bir Çeroki senatörü mensubu Robert Owen‘dı.

Pennsilvanya’da ilk siyah kadın kongre üyesi

Demokrat aday Summer Lee’nin, Pennsilvanya eyaletinden Kongre’ye seçilen ilk siyah kadın olması bekleniyor. Lee, Temsilciler Meclisi’nde Demokrat Mike Doyle‘ın yerine seçildi.

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.