ManşetTürkiye

ABD ile S-400 gerilimi: Yeni alımlar olursa yaptırım uygulayabiliriz

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın BM Genel Kurulu için bulunduğu ABD‘de CBS kanalına verdiği röportajda Türkiye‘nin Rusya‘dan ikinci parti S-400 füzeleri almayı planladığını söylemesi üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü “Türkiye’yi Rusya’dan daha fazla askeri malzeme almama konusunda uyarıyoruz” dedi.

Erdoğan, pazar günü kanalın ‘Face the Nation’ adlı programında sunucu Margaret Brennan‘ın “Hala bir set daha S-400 almaya niyetlisiniz gibi görünüyor?” sorusuna şu yanıtı vermişti:

“Bundan sonraki dönemde de kimse bizim, savunma sistemleri noktasında hangi ülkeden, ne kadar, ne alacağımıza müdahale edemez. Bunun kararını verecek olan biziz.” Brennan’ın “Evet der gibisiniz” sözleri üzerine Erdoğan da “Ne demek. Tabii ki evet” dedi.

ABD’nin karşı çıkmasına rağmen Moskova ile Ankara arasında ikinci parti S-400 satışı ve tedariki için görüşmeler de sürüyor.  Sunucu Brennan Erdoğan’a neden S-400 alımına devam edildiğini de sordu. Erdoğan’ın yanıtı ise şöyle oldu:

“Ben Başkan Biden’a gerekenlerin hepsini söyledim. Şu anda da aracılığınızla şunu söyleyeyim, bakın biz F35 uçaklarını aldık. 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yaptık. Fakat bizim bu 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yaptığımız uçaklarımızı Amerika bize teslim etmedi. Peki şu anda benim bu 5 tane uçağım neden verilmiyor? Bu parayı ben ödedim.”

Brennan’ın paranın S-400 satışı nedeniyle ödenmediğini söylemesi üzerine Erdoğan, “Ona karışamaz. Siz bana Patriot vermeyeceksiniz ve savunma noktasında benim başka bir ülkeden alacağım herhangi bir savunma sistemine müdahale edemezsiniz” dedi.

Reuters’in haberine göre,  ABD Dışişleri Bakanlığı‘ndan bir sözcü Erdoğan’ın sözlerinin sorulması üzerine “Türkiye’yi her düzeyde ve her fırsatta, S-400 sistemini elinde bulundurmaması ve Rusya’dan ek askeri malzeme almaktan kaçınması konusunda uyarıyoruz” cevabını verdi.

‘Ek yaptırımları tetikler’

Sözcü, “Rusya’dan her türlü yeni silah alımının, Aralık 2020’de uygulananlardan ayrı ve ek CAATSA 231 yaptırımlarını da tetikleme riski taşıdığını Türkiye’ye açıkça söylemeye devam ediyoruz” diye konuştu.

ABD’nin Türkiye’yi bir müttefik ve dost olarak gördüğünü de belirten sözcü, ‘uzlaşmazlıklara rağmen’ Türkiye ile ortaklığı güçlendirmenin yollarını aradıklarını söyledi.

CAATSA yaptırımları, geçen aralık ayıynda, önceki başkan Trump’ın vetosuna rağmen, ABD Senatosu’ndan üçte ikiden fazla oy çokluğuyla geçmişti.

ABD Hazine Bakanlığı geçen yıl Aralık ayında, Türkiye’ye Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemi yüzünden CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) kapsamında yaptırımlar uygulamış ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve Başkanlık yetkilileri Mustafa Alper Deniz, Serhat Gençoğlu ve Faruk Yiğit‘i yaptırım listesine eklemişti.

Nisan 2021 başında devreye giren yaptırımlar gereği, SSB ABD’den ihracat lisansı alamayacak, ABD ve bağlantılı olduğu uluslararası finans kuruluşlarının kredilerinden faydalanamayacak. Yaptırım listesindeki kişilerin varsa ABD’deki mal varlıkları dondurulacak ve bu kişilere vize kısıtlaması getirilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çarşamba günü Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.