DünyaManşet

ABD Genelkurmay Başkanı, “Korkarım ki Kobani düşecek”

0

ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey, IŞİD’in kısa sürede Suriye’deki Kürt şehri Kobani’yi alabileceğini belirterek, “Korkarım ki Kobani düşecek” dedi.

ABC News’ten Marta Raddaz’a verdiği mülakatta Dempsey, IŞİD militanlarının kentin dışına yüklendiğini belirterek, Kobani’deki gelişmelerle ilgili Türk mevkidaşı ile konuştuğunu söyledi.

10 abd genelkurmay başkanı...

Türkiye’nin sınırın kendi tarafına IŞİD’in geçişini önlemek için güç yerleştirdiğini belhirten Dempsey, “IŞİD bunu yapmayacak kadar akıllıdır” dedi.

Martin Dempsey, IŞİD’in kısa sürede Suriye’deki Kürt şehri Kobani’yi alabileceğinisöyledi, “Korkarım ki Kobani düşecek” diye konuştu.

ABD Genelkurmay Başkanı, IŞİD’in Kobani’yi Kürtlerden alması halinde Suriye’nin kuzey sınırının büyük bölümünü kontrol edeceğini kaydetti.

ABD’nin, IŞİD güçlerini Kobani’den püskürtmek için hava saldırısı düzenlediğini belirten Dempsey, yaptıkları saldırıların sınırlı etkisinin olduğunu vurguladı. Dempsey, “IŞİD, düşmanını öğreniyor ve nasıl manevra yapılacağını ve nüfusu nasıl kullanacağını ve gizleneceğini biliyor” dedi.

IŞİD savaşçılarını havadan vurmanın gittikçe güç hale geldiğini belirten Dempsey, şunları söyledi:

“Elektronik aletleri kullanma konusunda daha da akıllanıyorlar. Daha önce yaptıkları gibi bayrak sallamıyorlar, büyük konvoylar halinde hareket etmiyorlar. Görünür ve tanımlanabilir karargahlar kurmuyorlar.”

Dempsey, Kobani sakinlerinin büyük bölümünün Türkiye geçtiği belirterek, kentin düşmesi halinde IŞİD’in ‘korkunç zulümler’ yapacağından şüphesi olmadığnı söyledi.

(Al Jazeraa, ABC News)

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.