2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİManşetTürkiye

AB, Türkiye ve Suriye için küresel fonları harekete geçirecek

0

Avrupa Birliği (AB) Türkiye‘de meydana gelen Maraş merkezli yıkıcı depremlerin ardından Türkiye ve Suriye için mart ayı başında bir donörler (bağışçılar) konferansı düzenleyecek.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Twitter’da yaptığı paylaşımda İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile birlikte Türk makamlarıyla koordinasyon halinde bir bağışçılar konferansına ev sahipliği yapma niyetlerini açıkladı. Konferans Mart ayında Brüksel‘de yapılacak. Birlik şu ana kadar 23 ülkeden 31 arama kurtarma ekibi ve beş sağlık ekibini deprem bölgesine göndermiş durumda.

‘İki ülke AB’ye güvenebilir’

Von der Leyen, mesajında “Şu anda birlikte hayat kurtarmak için zamana karşı yarışıyoruz. Yakında birlikte yardımda bulunacağız. Türkiye ve Suriye AB’ye güvenebilir. İsveç Başbakanı ve ben Mart ayı başında Brüksel’de bir donörler konferansına ev sahipliği yapacağız. (Depremden) etkilenen topluluklar için küresel çapta fonları harekete geçirelim” dedi.

İki depremin ardından Türkiye ve Suriye’de hayatını kaybedenlerin sayısı son verilere göre 16 bini geçmiş durumda.

Taziye ve destek mesajları

Avrupa ülkeleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben yazdıkları mektupta taziye dileklerinde de bulundu.

Avrupa Konseyi üyeleri tarafından imzalanan mektupta “Halkınız üzücü bir çile yaşıyor. Avrupa Konseyi Üyeleri olarak, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremin ardından yaşanan yıkıcı can kayıpları dolayısıyla en derin taziyelerimizi ifade etmek isteriz. Bu korkunç felaketin dramatik sonuçları karşısında derin bir şok ve üzüntü içerisindeyiz” denildi.

Yakınlarını kaybeden tüm ailelere başsağlığı ve yaralılara acil şifa dileyen AB ülkeleri, Türkiye ve Suriye halkıyla tam bir dayanışma içerisinde olduklarını belirterek mümkün olan her türlü yardımı süratle sağlamak için ellerinden geleni yaptıklarını kaydetti.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.