GündemKoronavirüs SalgınıManşetSağlık

AB sınırları 30 gün kapattı

0

Avrupa Birliği (AB) liderleri, üçüncü ülke vatandaşlarının AB üyesi ülkelere ve Schengen bölgesine yapacakları “gerekli olmayan” seyahatlerine 30 günlük geçici kısıtlama getiren düzenlemeyi onayladı. Düzenlemenin yeni tip koronavirüsün yol açtığı Covid-19’un yayılımını engellemeye yönelik tasarlandığı bildirildi.

Euronews‘in aktardığına göre, AB liderleri bu kapsamda salı günü, AB’ye üye 27 ülkenin sınırlarının ivedilikle kapatılmasına karar verdi. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB yetkililerinin önerisinin üye devletler tarafından büyük destek aldığını belirtti. Von der Leyen, “Uygulanması artık üye devletlerin inisiyatifinde. Bunu derhal yapacaklarını söylediler” şeklinde konuştu.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel salı akşamı yaptığı açıklamada, Avrupalı liderlerin Komisyon’un “çok, çok sınırlı istisnalar” harici giriş yasağı önerisinin kabul edildiğini söyledi.

Merkel, uygulamadan İsviçre, Lihtenştayn, İngiltere ve Norveç vatandaşlarının muaf tutulacağını bildirdi. Şansölye ayrıca, liderlerin blok dışında kalan AB vatandaşlarının dönüşlerini koordine etmeyi de kabul ettiğini açıkladı.

İçe kapanma AB’nin sonu anlamına gelebilir

Öte yandan AB içindeki ülkeler de kendi aralarındaki sınırlarda geçişleri sınırlandırdı. Salgından en çok zarar gören İtalya‘nın yardım isteğine AB içinden hiç bir ülkenin el uzatmadığını, hekim ve gerekli ekipmanların Çin tarafından sağlandığını hatırlatan uzmanlar, bu içine kapanma durumunun “her koyun kendi bacağından asılır” anlayışını birlik içinde yaygınlaştıracağı, bunun ise AB projesinin sonu anlamına gelebileceği uyarısı yapıyor. 

 

More in Gündem

You may also like

Comments

Comments are closed.