İklim KriziManşet

AB liderleri Brüksel’de iklim değişikliğini görüşüyor

0
François Hollande ve Angela Merkel

Brüksel’de toplanan AB liderleri, karbondioksit salınımının azaltılması konusunda uzlaşı sağlamaya çalışıyor. Ancak görüşmelerin çetin geçtiği kaydediliyor.

François Hollande ve Angela Merkel

François Hollande ve Angela Merkel

Brüksel‘de bir araya gelen AB liderleri, 2030 iklim hedefleri konusunda, hararetli tartışmalar yaptı. Birlik, 2015 yılında Paris’teki uluslararası iklim görüşmeleri için bir hedef belirlemek zorunda. Almanya Başbakanı Angela Merkel iki günlük zirveye katılmak için geldiği Brüksel’de yaptığı açıklamada, “Değerlendirmeler kolay olmayacak ve bir sonuç alınıp alınamayacağını henüz söyleyemem“ dedi.

Pek çok AB ülkesi, iklim değişikliğinin etkilerini aza indirgemek için karbondioksit salınımının azaltılması gerektiği görüşünde. AB müzakerelerinde, hane, enerji santralleri, araçlar, uçaklar, çiftlik ve diğer kaynaklardaki salınımların 2030 yılına kadar yüzde 40 azaltılması amaçlanıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, “Risk yüksek. Brüksel’de iklim konusunda bir anlaşma olmazsa, nasıl gidip Çinlileri ya da Amerikalıları veyahut da daha yoksul ülkeleri nasıl ikna edeceksiniz” şeklinde konuştu.

(Deutsche Welle Türkçe)

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.