Dünyaİfade ÖzgürlüğüManşet

AB: HDP’ye yapılan baskılardan derin endişe duyuyoruz

0

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye’yi HDP ve parti üyelerine yönelik baskılar konusunda eleştirdi.

DW Türkçe‘nin aktardığına göre Borrell’in sözcüsü Peter Stano, “AB’nin HDP ve üyelerine yönelik süregelen baskılardan derin endişe duyduğunu” belirtti.

“Son dönemde tutuklamalar ve seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınması uygulamalarıyla siyasi yargılama görünümü veren hukuki süreçler ve TBMM üyelerinin parlamenter dokunulmazlıklarının kaldırılması girişimleri”ne dikkat çeken Stano, bu gelişmelerin, HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş‘ın serbest bırakılmasına yönelik Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararının uygulanmaması ve yüzlerce yerel politikacı, seçilmiş yetkili ve HDP üyelerinin terörle bağlantılı suçlar nedeniyle gözaltına alınması sonrasında yaşandığına işaret etti. 

‘Türkiye, demokratik sistemi teminat altına almak zorunda’

Sözcü, herhangi bir suç ve kusurlu davranış iddiasının hukuki süreçlerle kanıtlanması ve masumiyet karinesinin teminat altına alınması gerektiğini kaydetti. Açıklamada, “Avrupa Konseyi’nin uzun yıllardır üyesi ve AB üye adayı olan Türkiye, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve siyasi örgütlenme özgürlüğü dahil olmak üzere demokratik sistemini teminat altına almak zorundadır” ifadesini kullandı. 

Kalın’dan yanıt: PKK lobisi

Borrell’in sözcüsü Peter Stano’ya ilk cevabı ise Twitter’dan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın verdi. Açıklamaya tepki gösteren Kalın, “Belki bir kez olsun, Irak’ın Gara kentinde 13 kişiyi acımasızca idam eden ve AB listesinde yer alan terör örgütü PKK ile ilgili endişeleriniz olabilir. Yoksa bu, PKK lobisiyle başınızı belaya mı sokar?” mesajını paylaştı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.