EkolojiManşet

AB, Aliağa’daki iki tersaneyi onay listesinden çıkardı

0

Avrupa Komisyonu, “Avrupa Birliği (AB) Onaylı Gemi Geri Dönüşüm Listesi”nde bulunan sekiz Türk tersanesinden ikisi olan Işıksan ve Şimşekler’i, onay listesinden çıkardı.

ekonomim.com’dan Aysel Yücel’in aktardığına göre, kararın gerekçesinde Işıksan’ın AB’den gelen gemiyi listede olmayan komşu tersanesinde söküme gönderdiği, Şimşeklerin ise yeterli güvenlik önlemlerini sağlamadığı için iş cinayetine neden olduğu belirtildi. Söz konusu şirketler, bundan böyle AB bayraklı gemilerin sökümünü yapamayacak.

Işıksan’la ilgili, daha önce de taşeron şirketlere kontrolsüz asbestli gemi sökümü yaptırdığı belirlenmişti. 

Türkiye, Akdeniz’de gemi geri dönüşüm faaliyetlerinin sektör olarak yapıldığı tek ülke konumunda. Dünyadaki gemi geri dönüşüm faaliyetlerinin yüzde 97’si Türkiye’nin de dahil olduğu beş ülke tarafından yapılıyor. Türkiye’de AB onaylı sekiz gemi söküm tesisi bulunuyor.

Gemileri başka tesislere gönderiyorlarmış

Komisyon, Işıksan Tersanesi’ne ilişkin incelemesinin sonucunda, tesisin listeye girmek için gerekli olan güvenlik standartlarını artık karşılamadığı sonucuna vardı. Tesisin, söküme gelen AB bayraklı gemileri, farklı tesislere transfer ettiğine dair göstergeler olduğu belirtti.

İşçi ölümleriyle ilgili uyarılar dinlenmemiş

Şimşekler tesisinde meydana gelen iki ölümlü kazanın incelenmesinin ardından ise tersanede güvenlik sorunları olduğu belirlendi. Yetkililer, “Kazaların nedenleri yalnızca bireysel eylemlerden değil, tersanenin risk kontrolünü iyileştirmek için odaklanması gereken altta yatan organizasyonel faktörlerden kaynaklanıyordu” dedi.

Komisyon, Şimşekler tersanesine bazı güvenlik tavsiyelerinde bulunulduğunu, ancak geri dönüş alınamadığını da belirtti. Şubat 2021’de, Şimşekler Tersanesi’nde Carnival Corp. isimli yolcu gemisinin sökümü sırasında meydana gelen iş cinayetinde çelik blok çarpan Turan Aslan yaşamını yitirmişti. Haziran 2022’de de Yıldırım Kipel isimli işçi, yaşamını yitirmişti.

 

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.