KadınManşet

8 Mart’ta kadınlar engellere rağmen bir arada

0
8 Mart Emekçi Kadınlar Günü, pek çok şehirde kadınlar tarafından kutlandı. Kadınlar, Ankara’dan Hatay’dan Denizli’ye, Dersim’den Hakkari’ye, İzmir’e kadar pek çok ilde, engellere rağmen bir araya geldi; “Birlikte güçlüyüz” dedi.

Ankara

Ankara Kadın Platformu ve 17. Feminist Gece Yürüyüşü Örgütlenmesi’nin çağrısıyla feministler sokağa çıktı.  Sakarya Meydanı’nda bir araya gelen binlerce feminist, “Her şeye rağmen kaybolmayan umudumuzla tekrar sokaklardayız” dedi. Feministler, polis arama noktalarından geçerek alana girdi. Arama noktalarında polis gökkuşağı bayraklarına yine sorun çıkardı. Bir dövizde yer alan gökkuşağını yırttı.

Eylemde  “İsyanımız yasımızı aşıyor, kadın dayanışması yaşatıyor!” ana pankartının yanı sıra “Trans cinayetleri isyanımızdır”, “Deprem değil kapitalizm öldürür”, “Evlerimiz değil patriyarka yıkılsın”, “Bizi öldürenler mülteci değil, buralı ve zengin” ve “Transfeminizm yaşatır” dövizleri taşındı.

Basın açıklamasının okunmasından sonra eylemciler olaysız dağıldı.

İzmir

İzmir‘de ise Alsancak‘ta yürümek isteyen bir grup kadın, polis barikatını aşmaya çalışınca arbede çıktı. Gerginliğin artması üzerine polis barikatı kaldırdı ve kadınlar “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” sloganları atarak yürüdü.

Bazı noktalarda polisle kadınlar arasında arbede yaşanırken, gerginliğin artması üzerine polisin barikatı kaldırmasıyla kadınlar yürüyüşlerini tamamladı ve kısa bir basın açıklaması yaptı.

Diyarbakır

Diyarbakır’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için toplanan kadınlar, iki farklı noktada polis ablukasına alındı. Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) öncülüğünde Park Orman‘da bir araya gelen kadınların yürümesine ve birleşmesine, yapılan oturma eyleminin ardından da dağılmalarına izin verilmedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, “Toplanmamızdan da dağılmamızdan da korkuyorlar. İşte bu kadar korkaksınız” dedi.

Hakkari

Tevgera Jinên Azad (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, 8 mart kapsamında bir araya geldi. Hakkari Valiliği, HDP ve TJA’lı kadınların 8 Mart dolayısıyla hastane önünden parti binasına kadar yapmak istediği yürüyüşe, 15 günlük eylem ve etkinlik yasakları gerekçesiyle izin vermedi.

Bunun üzerine kadınlar, basın açıklaması gerçekleştirdi.

Antep

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Antep’te Demokratik Kadın Hareketi’nin basın açıklamasıyla kutlandı. Yeşil Su Caddesi’nde yapılan açıklamada Antepli kadınlar depremden ötürü hem yasta hem isyandan olduklarını dile getirdi.

Depremin en fazla kadınlar ve çocukların üzerinde etkili olduğunu ifade eden kadınlar milyonlarca insanda derin acılar bırakan Maraş depreminin etkilerinin savaşlarda olduğu gibi kadınlar ve çocuklar üzerinde ağır etkileri olduğuna dikkat çekti.

Hatay

Hatay’da çadırlarda yaşam mücadelesi veren kadınlar da alanlara çıktı. Bir grup kadın, Defne ilçesindeki Sevgi Parkı’ndan, bir grup Uğur Mumcu Mahallesi Deprem Dayanışma Merkezi‘nden, bir grup da Samandağ yolu üzerinden sloganlarla yürüyerek, Uğur Mumcu Meydanı’nda bir araya geldi. Yürüyüşe, HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm, Tülay Hatimoğulları da katıldı. Mor zincirden sonra kadınlar adına açıklamayı Fatma Ardal yaptı.

6 Şubat depremini rant uğruna katliama dönüştüren iktidarın yıkımın üstünü kadercilikle örtmeye çalıştığını belirten Ardal, “Yaşamlarımızdan ve birbirimizden vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz. Bizler bu yıkıntıların ardından mücadelemizden aldığımız güçle birbirimize söz verdik; bu ülkeyi yeniden kuracağız” dedi.

Edirne

Keşan Kent Konseyi tarafından düzenlenen yürüyüşte, Maraş ve 11 ilde yaşanan depremde hayatını kaybeden kadınlar anıldı ve saygı göstermek adına slogan atılmadı.

Yürüyüş sonrası yapılan basın açıklamasını okuyan Keşan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Saliha Kafalı, Maraş’ta yaşanan depremin, o bölgede yaşayan kadınların ve çocukların yaşamlarını yaşanılmaz kıldığını ve zorlukları daha da artırdığını belirtti. Kafalı, “Depremin yarattığı tahribattan en çok etkilenen kadınlar ve çocuklar olmuştur” dedi.

Dersim

Dersim’de kadınlar ve LGBTİ+lar Dersim Kadın Platformu‘nun çağrısıyla saat 17.00’de Sanat Sokağı’nda buluşarak Seyit Rıza Meydanı’na kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Burada Platform adına basın açıklamasını Raife Yılmaz okudu.

Dersim’de 5 Ocak 2020 tarihinden itibaren kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku ise Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü eyleminde konuştu. 1160 gündür kardeşini arayan Aygül Doku, “Ben sadece kardeşimi aramıyorum. Olmayan koca bir devleti arıyorum” ifadelerini kullandı.

Çanakkale

Çanakkale’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle üç ayrı eylem gerçekleştirildi. İlki saat 17.30’da 8 Mart Platformu tarafından yapılan eylem; Golf Aile Çay Bahçesi’nden başladı ve İskele Meydanı’nda son buldu. İkinci eylem 19.00’da Çanakkale Kadın Platformu tarafından İskele Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Son olarak ise geleneksel Feminist Gece Buluşması yapıldı. Eylemlerde, kadınların talepleri dile getirilirken deprem bölgesindeki kadın ve çocuklara dikkat çekildi. Bölgedeki hak kayıplarına vurgu yapıldı.

 

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.