ManşetTürkiye

78 kuşağının öğrenci liderlerinden Bülent Uluer mücadeleleriyle hatırlanacak

0

Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu (Dev-Genç) kurucularından Bülent Uluer, dün hayatını kaybetti. Bülent Uluer önceki hafta akciğer embolisi sebebiyle Kozyatağı Acıbadem Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Yurtdışından gelecek yakınları için bekletilen Uluer’in cenazesi 24 Ağustos Perşembe günü ikindi namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda Şehitlik Camii’nden kaldırılacak.

Bülent Uluer kimdir?

Bülent Uluer, 1952 yılında Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğrenci olan Uluer, kısa bir süre sonra okulun öğrenci derneği başkanı oldu. Bülent Uluer 1974 yılında içlerinde Oğuzhan Müftüoğlu, Nasuh Mitap, Paşa Güven ve Dursun Karataş gibi isimlerle birlikte Devrimci Gençlik dergisini çıkarmaya başladı ve Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun kuruluşunu gerçekleştirdi.

Dursun Karataş ve Paşa Güven ile birlikte Devrimci Sol’da yer aldı. 1978 yılına kadar Dev-Genç Genel Sekreterliği yaptı. 12 Eylül darbesi gerçekleştiğinde ilk arananlar listesinde bulunuyordu. Bu sebeple yurtdışına çıkıp Filistin’e gitmiş, bu yıllarda Filistin kamplarında gerilla eğitimi almıştır. Ardından uzun süre Avrupa’da kalmıştır. Uluer aldığı cezaların zaman aşımına uğraması sebebiyle daha sonra Türkiye’ye dönmüş, 1995 seçimlerinde Halkın Demokrasi Partisi’nden (HADEP) milletvekili adayı olmuştur. Ardından Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) kuruluşuna katılmış ve bu partinin Parti Meclisi Üyeliği’ni yapmıştır. Ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) Danışma Kurulu üyesi seçilmiş, Haziran 2015 seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul 1. bölge milletvekili adayı olmuştur.

 

(Gazete Duvar, Yeşil Gazete)

 

 

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.