ManşetTürkiye

“3. Boğaz Köprüsü’ne hayır”

Çeşitli sivil toplum örgütleri ve bazı siyasi parti temsilcileri ile aydın ve sanatçıların katılımıyla Kadıköy’de, ”3. Köprüye Hayır” mitingi gerçekleştirdi.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, KESK İstanbul Şubeler ve 3. Köprü Yerine Yaşam platformları ile  Halkevleri’nin düzenlediği miting için Tepe Nautilus AVM önünde toplanan grup, Kadıköy İskelesi’ne kadar yürüdü.

Burada konuşan 3. Köprü Yerine Yaşam Platformu Sözcüsü Kader Cihan, bugün İstanbul’u savunma, suya, ormana, doğaya sahip çıkma için bir araya geldiklerini ifade ederek, ”Bizi burada toplayan insanı, doğayı, tarihi ve kültürel mirası, suyu, toprağı, İstanbul’u ve Anadolu’yu savunma davasıdır” dedi.

Cihan, yaşamı savunduklarını, insanın ve doğanın bu temel hakkını savunmaya devam edeceklerini dile getirerek, 3. köprünün İstanbul’un elinde kalan son ormanları da yok edeceğini iddia etti.

”3. köprü demek, yeni bir rant köprüsü demektir. Doğanın tahrip edilmesi demektir” diyen Cihan, buna izin vermeyeceklerini söyledi.

Cihan, 3. köprünün İstanbul’un ulaşım sorununu çözmeyeceği ve daha da ağırlaştıracağını sözlerine ekledi.

Mitingde konuşan TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, 3. köprünün tüm Marmara Bölgesi’ne zarar vereceğini öne sürerek, ”Buraya 3. köprüye ‘hayır’ demeye geldik” diye konuştu.

Mitinge katılan CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal ise gazetecilere yaptığı açıklamada, İstanbul’un plansız kentleşme ve plan tadilleri ile rant yaratılması sorunu yaşadığını bu nedenle 3. köprüye karşı olduklarını söyledi.

CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek de, 3. köprünün kentin ulaşım sorununa çözüm getirmeyeceğini ifade ederek, 3. köprünün beraberinde betonlaşmayı ve 4. köprüyü de getireceğini öne sürdü.

Mitingde konuşmaların ardından şarkıcı İlkay Yıldırım (Akkaya) ile Grup Bandista mini bir konser verdi.

Mitinge, Sulukule, Suyun Ticarileştirilmesine Hayır, Toprakların Kardeşliği platformları ile Yeşiller Partisi, CHP, EDP, EMEP, ÖDP, TKP’nin İstanbul il örgütleri ve çok sayıda kitle örgütü üyeleriyle aydın ve sanatçılar katıldı. (Ajanslar)

Fotoğraflar: Barış Baykan

Kategori: Manşet