İnsan HaklarıManşetTürkiye

24 Nisan anması bu yıl da yasaklandı

0

24 Nisan Anma Platformu‘nun bu yıl Kadıköy‘de düzenlemek istediği “24 Nisan Ermeni Soykırımı” anması, İstanbul Valiliği tarafından bu yıl da yasaklandı.

2010 ile 2019 yılları arasında kesintisiz biçimde yapılan anmaların, geçen yıl Beşiktaş’taki Barbaros Meydanı‘nda yapılmasına da yasak getirilmişti.

200’ü aşkın Ermeni aydınının İstanbul’da tutuklanıp ardından tehcire gönderdiği gün olan 24 Nisan 1915’in 108’inci yıldönümü yaklaşırken, Agos’un aktardığına göre, çeşitli inisiyatifler de anma hazırlıkları yapıyor.

Pandemiden önce, dokuz yıl boyunca Taksim, Tünel ve Şişhane meydanlarında her yıl düzenlenen anma toplantısının bu yıl Kadıköy’de yapılması planlanmıştı.

24 Nisan Pazartesi günü saat 19.15’te Kadıköy Süreyya Operası önünde gerçekleştirilmek istenen anmaya, başvuru yapılan İstanbul Valiliği  yasak getirdi.

‘Yasağın hiç bir makul gerekçesi yok’

Platform Valilik kararı sonrası şunları dile getirdi:

“2010 yılından beri düzenlediğimiz, salgın süresince iki yıl arka arkaya online bir şekilde gerçekleştirdiğimiz 24 Nisan anması, geçen sene olduğu gibi bu yıl da İstanbul Valiliği tarafından “düzenlenmesi uygun görülmemiştir” ibaresiyle yasaklandı. 2010 yılından beri, çeşitli güçler tarafından hedef gösterilen, provoke edilmeye çalışılan 24 Nisan anmaları hiçbir sorun yaşanmadan, hep düzenleyenlerin hedeflediği gibi gerçekleşmiştir.

Geçen sene olduğu gibi bu sene de anmamızın yasaklanmasının hiçbir makul gerekçesi yoktur. 1915’te katledilenleri nefretle anan çevrelerin, 1915’te öldürülen, topyekun katledilen Ermenilerin ve Süryanilerin torunlarını bugün yine hedef gösterenlerin, soykırım inkarcılarının, azınlık bırakılan halkları ırkçı nefret söylemiyle düşmanlaştırmaya devam edenlerin ellerini kollarını sallayarak dolaştığı, ırkçı toplantı ve gösterilerin serbest olduğu koşullarda 1915’te kaybettiklerimizi saygıyla ve sükunetle andığımız bu etkinliğin yasaklanması kabul edilemez.

1915’le yüzleşme bugün demokrasi, eşitlik, kardeşçe bir arada yaşamın sağlam temellerde inşa edilmesi için atılması gereken zorunlu bir adımdır.  Bu yüzleşme yaşanmadan hiçbir demokratik hamle kalıcı, hiçbir toplumsal ilişki eşitlikçi olamaz. Valilik anma etkinliğimizi yasaklayarak demokratikleşme dinamiklerine karşı olduğunu açıkça göstermiştir. Bizler valiliği bu kararından vazgeçmeye çağırıyoruz.”

İHD Sultanahmet’te olacak

İnsan Hakları Derneği (İHD) Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon ise, her yıl olduğu gibi bu yıl da 24 Nisan’da Sultanahmet’te bir anma gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Komisyon 24 Nisan Pazartesi günü saat 12.00’de Sultanahmet’teki Türk ve İslam Eserleri Müzesi önünde  bir basın açıklaması yapacak.

Kategori: İnsan Hakları

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.