ManşetTürkiyeUncategorized

23 Haziran için yine kamu görevlisi olmayanlar görevlendirildi

0

CHP’nin tespitine göre, 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul seçimleri için yine  kamu görevlisi olmayanlar belirlendi. AKP’nin adayı Yıldırım, “Yine seçim iptali olmaz artık. İtiraz etsinler’ dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini sandık kurullarında kamu görevlisi olmayanların görevlendirilmesini gerekçe göstererek iptal eden YSK’nın, 23 Haziran seçimleri için oluşturulan sandık kurullarında yine kamu görevlisi olmayanların görevlendirdiği belirlendi. CHP, Beykoz İlçe Seçim Kurulu’na yaptığı itiraz başvurusuyla kamu görevlisi olmayan 4 kişinin sandık kurullarındaki görevlerinden alınmasını talep etti.

İptale gerekçe gösterilen durumun yeniden ortaya çıkmasına CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu tepki gösterdi.

Kaftancıoğlu: Hepsine bakıyoruz, bugün son gün

CHP’li Kaftancıoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Sandık kurullarını oluşturanlar onlar. Sandık kurullarındakiler memur değil diye seçimi iptal eden onlar. Şimdi 23 Haziran için oluşturulan sandık kurullarına yine memur olmayanları atayanlar yine onlar. Bu seçimden sonra bir kez daha mızıkçılık yaptırmayacağız ama bunu bilsinler. Beykoz’da devlet memuru olmayanları sandık kurullarına üye yazdıklarını tespit ettik. Bugün sandık kurullarıyla ilgili itirazlar için son gün. İstanbul’un tüm ilçelerinde incelemelerimizi, araştırmalarımızı yapıyoruz. Beykoz’da tespit ettiğimiz durumla ilgili hemen ilçe seçim kuruluna itirazda bulunduk. Sandık sonuçlarında istediğini alamayan, siyaset sahnesinde aradığını bulamayanlar milletin iradesi dışında başka yollardan medet ummaktan vazgeçsinler. Gerekçelendiremedikleri bir kararla halkın iradesini gasp edenler, 23 Haziran’da halkın gerekçeli kararını gördüklerinde hiç şaşırmasınlar. 23 Haziran’da hak kazanacak, halk kazanacak, hakikat kazanacak ve her şey çok güzel olacak.”

Yıldırım: Normal bir şey, itiraz etsinler  

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım CHP’nin tespitlerine şöyle yanıt verdi: “İtiraz etsinler değiştirsinler. Bunu değiştirecek zaman var. İstanbul’da ihtiyacın 7 katı kamu görevlisi var.”

Cuma namazını Beyoğlu’nda Arap Camisi’nde kılan ve ardından esnaf ziyaretleri yapan Yıldırım, bir gazetecinin, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’yla beraber televizyon programına çıkma konusuna ilişkin, “Olabilir tabii. Onlar konuşulur kararlaştırılır. Tek başına olmaz” cevabını verdi.

“CHP’nin, YSK’nın oluşturduğu sandık kurulu listesinde yine kamu görevlisi olmayan kişilerin bulunduğu iddiasına” ilişkin soru üzerine Yıldırım, şunları söyledi: “İtiraz etsinler, değiştirsinler. Listeler önceden verilmiyordu artık veriliyor. Önceden yanlış yaptıkları için şimdi Seçim Kurulu karar aldı, partilere listeleri veriyor. Partiler de uymayanları değiştirtiyor. Bu normal bir şey.”

Yıldırım, “Yine kamu görevlisi olmayan kişilerin olması durumunda seçim tekrarı olur mu?” sorusunu, “Ne alakası var. Bunu değiştirmek için zaman var. İtiraz edecekler. İstanbul’da ihtiyacın 7 katı kamu görevlisi var” sözleriyle yanıtladı.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.