Manşetİklim Krizi

2100 yılında her 12 kişiden biri su kıtlığı yaşayacak

0
Fotoğraf: Shutterstock

Amerika Birleşik Devletleri‘nde iklim değişikliğinin önümüzdeki yıllarda su mevcudiyetini ve kuraklık şiddetini nasıl etkileyebileceğine dair bir araştırma gerçekleştirildi.

Michigan Eyalet Üniversitesi‘nde yapılan ve Nature Climate Change‘de yayımlanan araştırmaya göre, yüzyıl sonuna kadar içme suyu kaynaklarının  yeryüzünün üçte ikisinde hızlı bir şekilde azalacak.

Araştırmada ayrıca gelecekte yaşanacak kuraklıklardan etkilenecek kişi sayısının bu yüzyılın sonuna kadar yaklaşık üçe katlanacağına işaret edildi.

‘Başlıca sebebi iklim değişikliği’

Araştırmayı yürütenlerden profesör Yadu Pokhrel, Akdeniz bölgesinde, Afrika‘da, ABD‘nin bazı bölgelerinde, Avustralya‘da ve Amazon nehrinde su kıtlığının “özellikle alarm verici” olduğunun altını çizdi.

2100 yılına kadar her 12 kişiden 1’inin su kıtlığı ile karşı karşıya kalacağını işaret eden bilim insanı, 20’nci yüzyılın sonunda bu sayının 33’te 1 olduğunu belirtti.

Bu su stok azalışının ve gelecekte artacak kuraklıkların başlıca sebebinin yer altı sularının pompalanmasının ya da sulamadan çok iklim değişikliği  olduğunu belirten Pokhrel, karbon emisyonlarından çok daha önce insanlığın kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını aktardı.

İki senaryo üretildi

Pokhrel’in de aralarında bulunduğu mühendisler ve hidrologlardan oluşan uluslararası bir ekip, iklim değişikliğinin yeryüzünün kullanılabilir tüm su kaynakları üzerinde gelecekte yaratacağı etkiyi ilk defa hesaplamayı başardı.

NASA‘nın iki GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) uydusu ile 2002’den 2017’ye kadar topladığı verileri inceleyen bilim insanları, iklim değişikliğinin etkilerini hesaplayabilmek için iki senaryo üretti.

İlk senaryoda insanlığın 2015 Paris Anlaşması’na uygun olarak, insanlığın metan ve karbondioksit emisyonlarını küresel ısınmayı iki santigrat derecenin altına düşürmeye yetecek kadar azalttığı varsayıldı. İkinci senaryoda ise karbon kirliliğinde daha yavaş bir azalma olduğu öngörüldü.

İki senaryoda da kuraklık kapıda

Daha iyimser olan ilk senaryoda orta ila şiddetli kuraklıklar yüzyılın ortalarına doğru artıp ardından istikrar kazanırken aşırı su kıtlıkları da sık bir şekilde artmaya devam ediyor.

RCP6.0 olarak bilinen ikinci senaryoya göre ise Pokhrel, “Aşırı ve istisnai kuraklıklar 2100 yılına kadar iki katından fazla artarak yakın geçmişte yüzde üçlük bir orana sahipken yüzde sekize yükselebileceğini işaret ediyor” dedi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.