Kültür-SanatManşet

21. Gezici Festival’in durakları Ankara, Bursa ve Kastamonu

0

Bu yıl yirmi birinci defa yollara düşecek olan Gezici Festival (Festival On Wheels), üç farklı şehre uğrayacak. 27 Kasım-3 Aralık tarihleri arasında Ankara’da izleyicilerle buluşacak festival, 4-7 Aralık’ta Bursa’da, 9-10 Aralık’ta ise Kastamonu’da yolculuğuna devam edecek.

16-kralin_yeni_giysileri

Bu yılki teması Güvencesiz Hayatlar olarak belirlenen festival, iş güvencesi olmadan çalışan işçilerden göçmenlere, üst düzey yöneticilerden akademisyenlere farklı kesimlerden insanların yaşam mücadelelerini ele alan filmleri ön plana çıkardığı bir bölümle izleyici karşısına çıkacak. Seçkide bu yıl Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazanan Stéphane Brizé imzalı İnsanın Değeri (La Loi du Marché) dikkat çekiyor. Uzun süre iş aradıktan sonra güvenlik görevlisi olarak çalışmaya başlayan bir işçinin kapitalist düzen tarafından sömürülmesini ve sistemin acımasızlığına tanık olmasını anlatan film geçen yılın en iyilerinden İki Gün ve Bir Gece (Deux Jours, Une Nuit) ile akraba bir film olarak görülebilir.

Emine Emel Balcı’nın Berlinale’de gösterilen ilk filmi Nefesim Kesilene Kadar, Türkiye galasını festival kapsamında yapacak olan Noam Chomsky belgeseliAmerikan Rüyasına Ağıt (Requiem for the American Dream) ve Michael Winterbottom’ın son filmi Kralın Yeni Giysileri (Emperor’s New Clothes) seçkide yer alan diğer yapımlar.

Gezici’nin Bölümleri

Gezici Festival’de bu yıl, klasikleşen Dünya Sineması, Türkiye 2015, Kısa İyidir ve Çocuk Filmleri bölümlerinin yanında, ABD Büyükelçiliği’nin katkılarıyla hazırlanan ve ücretsiz olarak seyirciyle buluşacak Caz ve Sinema bölümü de dikkat çekiyor. Bölümün küratörlüğünü film eleştirmenleri Jonathan Rosenbaum ve Ekhsan Khoshbakht üstleniyor.

Özel Gösterim

Festival kapsamında Goethe-Institut Ankara işbirliğiyle özel bir gösterim de yapılacak. Alman yönetmen Ewald André Dupont imzalı 1925 yapımı sessiz film Varyete (Varieté) canlı müzik eşliğinde gösterilecek. Güncel sanat ve sinema arasında köprü kurmayı hedefleyen festival, Işıl Eğrikavuk’un video sanatı örneklerini de izleyicilerle buluşturacak. Sanatçı, SALT Ulus işbirliğiyle düzenlenen bir sergiyle festivale konuk olacak.

Ayrıntılı bilgi için: ankarasinemadernegi.org/

(Altyazı)

You may also like

Comments

Comments are closed.