Bilim-TeknolojiManşet

2021 Nobel Kimya Ödülü, kimyayı ‘daha çevre dostu’ hale getiren bilim insanlarına verildi

0
Görsel: Ill. Niklas Elmehed/ Nobel Prize Outreach

2021 Nobel Tıp Ödülü ve Nobel Fizik Ödülü‘nün ardından Nobel Kimya Ödülü‘nün kazananı da açıklandı. Ödül, Almanya’dan kimyager Benjamin List ve İskoç asıllı Amerikalı kimyager David W.C. MacMillan List’in oldu.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi‘nde düzenlenen basın toplantısında, ikilinin ödüle molekül inşasında yeni ve mahir bir araç olan “organokatalizi” geliştirmelerinden ötürü layık görüldükleri belirtildi.

AA’nın haberine göre yapılan açıklamada iki bilim insanının geliştirdiği bu aracın, farmasötik araştırmalarında büyük etki yarattığına ve kimyayı daha “çevre dostu” hale getirdiğine işaret edildi.

Önceki ödüller

Ödül, 2020’de “DNA zincirlerini kesmeye ve yeniden birleştirmeye olanak sağlayan ‘CRISPR/Cas9’ sisteminin geliştirilmesine katkılarından ötürü” Fransalı mikrobiyolog Emmanuelle Charpentier ile Amerikalı biyokimyacı Jennifer A. Doudna‘ya verilmişti.

2020 Nobel Kimya Ödülü, kadın adaylar arasında paylaşılan ilk örnek olmuştu. Ödüle Charpentier ve Doudna’dan önce  beş kadın layık görülmüştü. Marie Curie 1911’de, kızı Irene Joliot-Curie 1935’te, Dorothy Crowfoot Hodgkin 1964’te, Ada Yonath 2009’da ve Frances H. Arnold 2018’de ödülü kazanmıştı.

1901’den bu yana her yıl kimya alanında insanlığa önemli katkı sunan kişilere verilen Nobel Kimya Ödülü’nü 2015’te Türk bilim insanı Aziz Sancar kazanmıştı. Sancar, “Nobel Ödülü kazanan ilk Türk bilim insanı” olmuştu.

You may also like

Comments

Comments are closed.