DünyaManşetMedya-İnternet

20 yılda 33 seçime müdahale eden dezenformasyon ekibi ‘Jorge Takımı’ ifşa edildi

0
Komposizyon: The Guardian Design / Haaretz / The Marker / Radio France

Yeni bir soruşturma, bilgisayar korsanlığı, sabotaj ve sosyal medyada otomatik dezenformasyon kullanarak dünya çapında 30’dan fazla seçimi manipüle ettiğini iddia eden İsrailli girişimcilerden oluşan bir ekibi gün yüzüne çıkardı.

The Guardian‘ın aktardığına göre, birim “Jorge” takma adıyla gizli çalışmalar yürüten ve görünüşe göre yirmi yıldan fazla bir süredir çeşitli ülkelerdeki seçimlerde fark edilmeden çalışan 50 yaşındaki eski bir İsrail özel kuvvetler ajanı olan Tal Hanan tarafından yönetiliyor.

Hanan’ın maskesi, uluslararası bir gazeteciler konsorsiyumu tarafından düşürüldü. “Jorge Takımı” kod adını kullanan Hanan ve birimi, The Guardian’a sızdırılan gizli kamera görüntüleri ve belgelerle açığa çıktı.

Soruşturma, seçimlere iz bırakmaksızın gizlice karışmak için özel bir hizmet sunan Jorge Takımı tarafından dezenformasyonun bir silah haline nasıl getirildiğine dair olağanüstü ayrıntıları ortaya koyuyor. Grup aynı zamanda kurumsal müşteriler için de çalışıyor.

Hanan, kimliklerini gizleyen muhabirlere, başkalarının “karanlık işler” olarak tarif ettiği “hizmet”lerinin, kamuoyunu gizlice manipüle etmek isteyen istihbarat teşkilatları, siyasi kampanyalar ve özel şirketler tarafından kullanılabileceğini, bunların şu ana kadar Afrika, Güney ve Orta Amerika, ABD ve Avrupa‘da kullanıldığını söyledi.

Jorge Takımı’nın anahtar niteliğindeki hizmetlerinden biri, ileri düzey bir yazılım paketi olan Gelişmiş Etkili Medya Çözümleri, kısaca “Aims”. Bu yazılım, Twitter, LinkedIn, Facebook, Telegram, Gmail, Instagram ve YouTube‘daki binlerce sahte sosyal medya profilinden oluşan geniş bir orduyu kontrol ediyor. Hatta bazı avatarlarda kredi kartları bulunan Amazon hesapları, bitcoin cüzdanları ve Airbnb hesapları bile bulunuyor.

Tal Hanan. Fotoğraf: Haaretz / TheMarker / Radio France

Jorge Takımı’nı soruşturan gazeteciler konsorsiyumunda Le Monde, Der Spiegel ve El País dahil 30 medya kuruluşundan muhabirler yer alıyor. Dezenformasyon endüstrisine yönelik daha geniş bir soruşturmanın parçası olan proje, görevi suikasta kurban giden, tehdit edilen veya hapse atılan muhabirlerin çalışmalarını takip etmek olan Fransız kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Forbidden Stories tarafından koordine ediliyor.

Gizli görüntüler, Jorge Takımı’na potansiyel müşteriler gibi davranan üç muhabir tarafından çekildi. Kaydedilen altı saati aşkın toplantılarda Hanan ve ekibi, Gmail ve Telegram hesaplarına erişmek için bilgisayar korsanlığı tekniklerini kullanmak da dahil olmak üzere rakipler hakkında nasıl istihbarat toplayabileceklerinden bahsediyor. Materyallerinin meşru haber kaynaklarında yer almasıyla ve bu materyallerin daha sonra Aims bot yönetim yazılımı tarafından yayılmasıyla övünüyor.

Stratejilerinin çoğu, rakiplerin kampanyalarını aksatmak veya sabote etmeye yönelik gibi görünüyor: Ekip, karısı aldatıldığını düşünerek yanlış bir izlenime kapılsın diye, bir politikacının Amazon hesabı aracılığıyla evlerine bir seks oyuncağını gönderdiğini bile iddia ediyor.

Seçimleri hedef alan küresel bir özel dezenformasyon pazarının kanıtı, dünya çapındaki demokrasiler için alarm zillerini çalacak nitelikte. 

Dezenformasyonu silah olarak kullanıyor

Temmuz ve Aralık 2022 arasında gerçekleştirilirken gizlice kayda alınan toplantılar, kiralık dezenformasyon mekanizmasına ender bir pencere açıyor.

Radio France, Haaretz ve TheMarker‘dan üç gazeteci Jorge Takımı’na, siyasi açıdan istikrarsız bir Afrika ülkesi adına çalışan ve bir seçimi ertelemek için yardım isteyen danışmanlar gibi davranarak yaklaştı. 

Hanan ve ekibiyle görüşmeler, İsrail başkenti Tel Aviv‘in yaklaşık 32 kilometre dışındaki Modi’in adlı bir yerleşimdeki bir sanayi parkında göze çarpmayan bir ofisteki Jorge Takımı üssünde görüntülü aramalar ve yüz yüze görüşme yoluyla gerçekleştirildi. 

Muhabirlerin aktarımına göre Hanan, ekibini dünya çapında altı ofiste faaliyet gösteren finans, sosyal medya ve kampanyaların yanı sıra “psikolojik savaş” alanlarında uzmanlığa sahip “devlet kurumlarının mezunları” olarak tanımlıyor. Toplantılara, grubun CEO’su olarak takdim edilen Hanan’ın kardeşi Zohar Hanan‘ın da aralarında bulunduğu, dört kişi daha katılıyor.

Tal Hanan ve meslektaşları, Tel Aviv’in yaklaşık 32 km dışındaki Modi’in’deki bir ofiste gazetecilerle buluştu. Fotoğraf: Haaretz / TheMarker / Radio France

Hanan, potansiyel müşterilere yaptığı ilk satış konuşmasında şunları iddia ediyor: “Şu anda Afrika’da bir seçime müdahale etmekteyiz… Yunanistan‘da ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde bir ekibimiz var… Gerisini anlayın. 27’si başarılı olan 33 başkanlık düzeyinde kampanya [tamamladık].” Daha sonra ABD’de iki “büyük proje”de yer aldığını ancak ABD siyasetine yönelik doğrudan bir ilgisi olmadığını söylüyor.

Jorge Takımı, muhabirlere bitcoin de dahil olmak üzere kripto para birimleri veya nakit gibi çeşitli para birimlerinde ödeme kabul ettiğini söylüyor. Seçimlere müdahalenin ücretinin ise 6 ila 15 milyon euro (120 milyon ila 302 milyon lira) olacağını ekliyor.

Hanan’ın gizli muhabirlere söylediğine göre, Jorge Takımı’nın bot yönetim yazılımı 2022’ye kadar oldukça gelişme göstermiş. Hannan bu yazılımla yıllar öncesine uzanan, inandırıcı dijital arka plan hikayeleriyle 30 binden fazla profilden oluşan çok uluslu bir orduyu kontrol ettiğini söylüyor.

Aims arayüzünü gösteren Hanan, düzinelerce profil arasında geziniyor ve milliyet ve cinsiyeti seçmek için sekmeleri kullanarak ve ardından profil resimlerini isimlerle eşleştirerek saniyeler içerisinde nasıl sahte profiller oluşturulabileceğini gösteriyor.

Hanan gazetecilere, Aims’e ek olarak, bu yazılım tarafından kontrol edilen sosyal medya profillerinin daha sonra internette sahte haberleri yaymak için kullanabileceği web siteleri oluşturmaya yönelik otomatik bir sistem olan “blog makinesinden” bahsediyor; “Güvenilirlik oluşturduktan sonra ne yaparsınız? Manipüle edebilirsiniz” diyor.

‘Kanuna aykırı hiçbir şey yapmadım’

Jorge Takımı’nın gizli görüntülerinin ve belgelerinin sızdırılmasının ardından Hanan,  önce belirsiz bir otoriteden “onay” alması gerektiğini belirterek ekibin faaliyetlerine ve yöntemlerine dair herhangi bir yorum yapmaktan kaçındı. Hanan, “Şunu açıklığa kavuşturayım ki, kanuna aykırı hiçbir şey yapmadım” dedi.

Kardeşi ve iş ortağı Zohar Hanan, “Hayatım boyunca yasalara uygun şekilde çalıştım!” diye konuştu.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.