Manşet

“2 Milyon İstanbullu” 6 Kasım’da Galata Köprüsü’nde..

0

2 Ekim’de İstanbul’un 23 değişik noktasında buluşarak İstanbul Boğazı’nda yapılması planlanan 3. Köprü’ye karşı çıkmak ve bu uğurda kesilecek olan 2 milyon ağacı savunmak için yaktıkları mumlarla son derece renkli bir eyleme imza atan “2 Milyon İstanbullu”, bu kez de 6 Kasım’da Galata Köprüsü’nde buluşacak.

Yeşiller Partisi’nin öncülüğünde yirmiden fazla semt derneği, meslek odası ve STK, ülkemizde çok fazla örneği olmayan bir tarzda ortak bir eylem yapmışlar ve binlerce İstanbulluyu kentlerinin değerini savunmak üzere bir araya getirmişlerdi.

Geçtiğimiz hafta yapılan toplantıda “2 Milyon İstanbullu” eylemine destek veren kuruluş temsilcileri ve sanatçılar 3. Köprü projesi iptal edilene kadar eyleme devam kararı verdiler. Bu kararlılıkla ilk eylemi 6 Kasım akşamında İstanbul Galata Köprüsü’nde saat 8’de yapmak üzere sözleştiler. Eylem bundan böyle her ayın ilk cumartesi akşamı kentin farklı bir noktasında gerçekleşecek.

2 Ekim’de gerçekleşen ilk eylem ile İstanbulluların dikkatini 3. Köprü için kesilecek 2 milyon ağaca çektiklerini belirten 2 milyon İstanbullu kampanyasının koordinatörü Yunus Muluk, bundan sonra gündeme önce İstanbul’un ulaşım sorununu, daha sonra da uygulanan yanlış kentleşme politikalarını taşıyacaklarını söyledi. Öncelikli hedeflerinin İstanbulluların kentleri ile ilgili kararlara katılmalarını sağlamak olacağını dile getirdi. 3. Köprü gibi İstanbul’un ulaşım sorununa hiçbir faydası olmayacağı aşikar olan bir projeyi durdurmanın ancak kentlilerin kararlı bir direnişiyle mümkün olacağını belirten Muluk bütün İstanbulluları 6 Kasım akşamı Galata Köprüsü’ne gelerek 2 Milyon İstanbullu’dan biri olmaya davet etti.

“Birçok kuruluş 6 Kasım akşamı için yine kendi tarzlarını yansıtacak eylemler hazırlıyor. Bir çok sanatçı da Galata Köprüsü’ne sürprizlerle gelecekler. 2 Ekim eylemi için temas kuramadığımız semt derneklerini ve girişimleri de sürece katmaya çalışıyoruz.” diyen kampanya koordinatörü Yunus Muluk  İstanbullulara yine sivil, şenlikli ve protest bir eylem vaad etti.

(Yeşil Gazete)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.