EnerjiManşet

2. Gaziemir vakası: Radyoaktif atık yüklü gemi İzmir’de mi sökülecek?

0
İçinde radyoaktif atık ve tehlikeli atık olan Kuito adlı gemi

Kuito adlı radyoaktif atık yüklü gemi sökülmek üzere İzmir Aliağa’ya gelmesi nedeniyle Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu “Türkiye’ye girmesine izin vermeyin” çağrısı yaptı.

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, içinde radyoaktif atık ve tehlikeli atık olan, günlük 100 bin varil petrol işleme kapasiteli Kuito adlı tankerin İzmir Aliağa’ya yaklaşmakta olduğunu belirterek, yetkililere “durdurun bu tankeri” çağrısı yaptı.

Bozoğlu, Hürriyet’ten Zeynep Gürcanlı’ya yaptığı açıklamada Kuito adlı tanker hakkında 2013 yılında hazırlanan rapora göre, yüksek miktarda radyoaktif atık ve tehlikeli madde içerdiğini belirtti, “Türkiye’ye girdiği noktada, bu tankeri tekrar geri döndürme şansımız olmayacak” dedi.

İçinde radyoaktif atık ve tehlikeli atık olan Kuito adlı gemi

İçinde radyoaktif ve tehlikeli atıklar bulunan Kuito adlı gemi

Türk hukuk mevzuatına göre, Türkiye’ye radyoaktif madde sokulması yasak. Bu yasağa da vurgu yapan Bozoğlu, Kuito adlı geminin ise, 2013 yılı raporlamalarına göre, yoğun radyoaktif madde ve tehlikeli atık bulundurduğunu söyledi.

‘İnceleme yapmadan almayın…’

Türkiye’ye girmeden, tankerde ölçüm yapılmasını isteyen Bozoğolu, “radyoaktif etki var mı, tehlikeli atık var mı? Bunlara dair inceleme yapılsın. Geminin Türkiye’ye girişine ilişkin yasal izni olup olmadığına dair bile bilgi yok. Eğer izin verdilerse, neye göre verdiler? Eğer bu izin varsa, yetkililer bu izni kamuoyu ile paylaşsın. Eğer gemiye ilişkin, tehlikeli madde içermediğine ilişkin rapor varsa, bunu da yetkililer kamuoyu ile paylaşsın” diye konuştu.

‘İkinci bir Gaziemir faciası yaşamayalım’

Daha önce İzmir Gaziemir’de, sökülen bir gemiden çıkan tehlikeli maddenin toprağa gömüldüğünü, bunun da “Türkiye’nin Çernobil’i” olduğunu vurgulayan Bozoğlu, “Gaziemir’de Türkiye’nin Çernobilini yaşadık.  Gaziemir’de toprağa gömülen atıklar 2012 yılında tespit edildi. Hala orayı temizleyemediler. O atıkları getiren geminin ne zaman yanaştığı, tam olarak hangi atıkları Türkiye’ye bıraktığına ilişkin hala bilgi yok.”

‘Türkiye’de atık envanteri yok’

Çevre Mühendisleri Odası olarak ,Aliağa’ya yaklaşmakta olan Kuito gemisi için harekete geçtiklerini kaydeden Baran Bozoğlu, “Çevre Mühendisleri Odası olarak biz de kontrol yapmak istiyoruz. Çünkü kontrol yok. Bu yapılacak olan denetimin de kamuoyu ile paylaşılmasını istiyoruz” dedi.

Kuito adlı geminin Türkiye’ye geldiği tarihin, Antalya’da Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin de katıldığı “Atık Sempozyumu” ile aynı haftaya denk geldiğine de dikkat çeken Bozoğlu, “Orada Bakan Pazartesi günü bir konuşma yapıp, toz pembe bir tablo çizdi. Oysa Türkiye’nin atıklara ilişkin herhangi bir envanteri yok” diye konuştu.

Yüksek miktarda tehlikeli madde

7391185 IMO numaralı Kuito FPSO adlı gemi, 1999 yılında modifiye edildi. Günlük 100 bin varil ham petrol işleme ve 1.4 milyon varil depolama kapasitesine sahip gemi, 2000 yılından bu yana Angola açıklarında ham petrol işlemek üzere kullanılıyordu. 2014 yılında geminin sökülmesi için ihale yapılmıştı.

İhale, ön temizliği yapılan geminin sökülmesini içeriyordu. Ancak Çevre Mühendisleri Odası’nın incelemelerine göre, gemi ön temizliği yapılmış bile olsa, işlevi gereği hala yüksek miktarda tehlikeli madde, petrol atığı ve ağır radyoaktif madde içeriyor.

Bu durum da, geminin “tank tortu raporlarında” yer alıyor

1000 ton petrol atığı var

Kuito için yapılan tank etüt çalışmalarında, güvenlik ve üretim oryantasyonuna bakıldığında; geçmiş oniki ay içerisinde tank, ekipman, borular içerisinde konsantre olmuş yoğun radyasyon seviyesi yüksek maddeler ve tank dibi karbon külleri ile yaklaşık 1000 ton petrol atığı beyan edilmişti. Texcom firması tarafından 2013 Aralık ayında yapılan radyasyon ölçümlerinde, gemide  AREA (Autridade Reguladora da Energia Atomica) standardında belirlenen eşik değer olan 0.23 uSv/saatin üzerinde harici gama dozu değerlerine rastlanmıştı.. Ayrıca 5 tank için arkaplan radyasyon değerinin 5 katı düzey radyasyon dozu ölçülmüştü.

(T24)

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.