ManşetUlaşım

19 Ocak Pazar günü Söğütlüçeşme’de “O Bisiklet metrobüse girecek!”

0

Bisiklet aktivistlerinin çiçeği burnunda oluşumu “Bisikletli Ulaşım Platformu”, ilk eylemine hazırlanıyor. Tarih: 19 Ocak Pazar, Hedef: metrobüse bisikletle girme talebini görünür kılmak. Platformun üyelerinden Perran Yavru, bisikletlilerin trafiğin bir parçası olarak görülmesi için mücadele ettiklerini söylüyor.

Bisikletli Ulaşım Platformu'ndan Perra Yavru

Bisikletli Ulaşım Platformu’ndan Perran Yavru

İstanbul gibi bir şehirde bisiklet kullanmanın bir derdi motorlu taşıt kullanıcılarının tacizinden kendinizi korumaksa diğer derdi de dikine mazgallara, azıcık bisiklet yoluna rağmen bisikleti bir ulaşım aracı olarak kullanabilmek. Bu konuda verilen mücadele belli bir yol kat etti. Artık, “Critical Mass” gibi eylemler, “Bisiklet yoluna sahip çık!” gibi oluşumlarla, ulaşımın olmazsa olmazı “tekerlekliler” daha da görünür durumda. Yaklaşık bir ay önce, özellikle ulaşım taleplerini daha gür sesle duyurmak ve bisikletliler arasında bilgi paylaşımı sağlamak amacıyla, varolan bisiklet oluşumları “Bisikletli Ulaşım Platformu” adı altında güçlerini birleştirdi.

Metroya girmenin tek yolu bisikleti sökmek mi? 

İlk eylemin neden metrobüsler hakkında olduğunu Perran Yavru şöyle anlatıyor:

“Bisikleti kullanan insanlar olarak, köprüyü geçemiyoruz, köprüde bisiklet yasak. Metrobüs, metro gibi ulaşım araçlarını kullanmak istiyoruz fakat sadece gece saatlerinde kullandırtıyorlar bize. Onda da bisikleti parçalayınca, ön tekeri sökünce kabul ediliyor. Belki sabah 8 gibi kalabalık saatlerde bisikleti metrobüse sokamayabiliriz ama en azından vagon başına bir bisiklet alsalar belki birkaç kişi rahatlar”

Bisiklete entegre olabilecek ulaşım sistemleri istediklerini söyleyen Yavru, yerel yönetimlerin bisiklet yolunu genellikle spor ve hobi amaçlı değerlendirdiklerini, bunun da ulaşımı sağlamak için yeterli olmadığını söylüyor. “Veliefendi’ye kadar giden Bakırköy’deki yol “AB standartlarındaki” tek bisiklet yolu. Orada da dolmuşlar ve arabalar park ediyor ya da yayalar yürüyor üzerinden, etkili bir şekilde kullanamıyoruz.”

Yük de değil çocuk oyuncağı da 

Bisikletli Ulaşım Platformu

Bölük pörçük bisiklet yollarına sahip bir şehirde toplu taşıma araçlarının kapılarını bisiklete açması daha da önem kazanıyor. Bu yüzden 19 Ocak’ta metrobüs başta olmak üzere, taşıtlara girmek için bisikletliler yola çıkıyor. Çağrı metni şöyle:

“İnsanların bile zor bindiği metrobüse bisikletle nasıl bineceğiz dediğinizi duyar gibiyiz. Amacımız elbette kaos yaratmak değil. Ancak neredeyse bisiklet kadar yer kaplayan bebek arabaları ve devasa yüklerle-bavullarla metrobüse biniliyorsa neden bisikletle binilmesin?

Yoğun iş saatleri dışında kalan ve metrobüsün nispeten daha az kalabalık olduğu öğle saatlerinde (örneğin 12:00 – 14:00 arasında) araç başına bir bisiklete neden izin verilmesin?

Bisiklet ne bir yük, ne de bir çocuk oyuncağıdır. Bisiklet bir ulaşım aracıdır.”

Saat 13.00’de Göztepe 60.Yıl Parkından hareket edecek bisikletliler şu güzergahı takip edecek:

– Tütüncü Mehmet Efendi Cd. üzerinden Minibüs Cd.’ye (F.Kerim Gökay Cd.) çıkış

– Minibüs Cd. üzerinden Kadıköy istikametine sürüş

Söğütlüçeşme Metrobüs Durağında eylem

– Minibüs Cd. üzerinden Bostancı istikametine sürüş

– Bostancı’dan Bağdat Cd.’ye giriş

– Bağdat Cd. boyunca Caddebostan’a kadar sürüş

– Caddebostan Beltur’da turun sona ermesi

(Toplam mesafe : 15km)

Bisiklet yolları haritası 

Bisikletli Ulaşım Platformu’yla ilgili ayrıntılı bilgi ve özellikle platformun dev hizmeti bisiklet yolları haritasını görmek için internet adresi:

http://bisikletliulasim.com

 

Haber: Gözde Kazaz

(Yeşil Gazete)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.