ManşetCOP25İklim Krizi

177 şirket 1,5 derece ile uyum sözü verdi

0

177 şirket, iklim değişikliğinin en kötü etkilerini sınırlandırmaya yardımcı olmak için oldukça iddialı emisyon azaltma hedefleri belirleme sözü verdi. Duyuru, Paris Anlaşması’nın uygulanmaya başlayacağı 2020 yılı öncesinde düzenlenen son iklim zirvesi olan BM İklim Değişikliği 25. Taraflar Konferansı‘nda (COP25) yapıldı.

Eylül ayındaki New York‘ta gerçekleşen İklim Zirvesi’nde yapılan açıklamada 87 şirket bu plana dahil olacağını belirtmişti. Böylece eylül ayına kıyasla hareket iki kat büyümüş oldu.

1.5 Dereceye Yönelik İş Hedefleri-Tek Geleceğimizkampanyasının bir parçası olarak yeni imza sahipleri, küresel sıcaklık artışını endüstri dönemi öncesine göre 1,5 derecede sınırlandırılması ve net sıfır emisyonlara 2050’ye kadar ulaşmayı planlayan iklim hedefleri belirleme sözü verdiler.

36 sektörde 5,8 milyon çalışanı temsil ediyor

177 şirket toplu halde, 36 farklı sektörde ve ülkede bulunan 5,8 milyon çalışanı temsil ediyor. Şirketler, 2,8 trilyon doların üzerinde bir piyasa değerine ve Fransa’nın yıllık toplam karbondioksit emisyonuna eşdeğer doğrudan emisyonlara sahip.

Şirketler, iklim bilimcilerin Paris Anlaşması’nın hedeflerini yerine getirmek için gerekli olduğunu söylediği doğrultuda, kurumsal emisyon azaltma hedeflerini bağımsız olarak değerlendiren Bilim Tabanlı Hedefler Girişimi (SBTi) aracılığıyla bilim temelli hedefler belirleme taahhüdü verdiler.

Bu duyuru ile şirketler “hedef döngüsü” olarak bilinen olumlu bir geribildirim döngüsü yaratma yolunda liderlik ediyor. Hükümet politikaları ve özel sektör birbirlerini güçlendirirken birlikte iklim eylemini bir sonraki seviyeye taşıyorlar. İddialı kurumsal eylemler, güçlü piyasa sinyalleri göndermeye yardımcı olurken, hükümetleri, Ulusal Katkı Beyanları (NDC) ve uzun vadeli stratejiler de dahil olmak üzere ulusal iklim planlarını en son iklim bilimine uygun olarak acilen güçlendirmeleri konusunda cesaretlendirebilir. Hükümetler, 1,5 derecelik yörüngeye göre politikalar ve hedefler koyarak, geleceğin sıfır karbonlu ekonomilerine kararlı bir şekilde yatırım yapma konusunda teşvik sağlayabilir.

Guterres: Taahhütlerden etkilendim

BM Genel Sekreteri António Guterres, “Şirketlerin, operasyonları ve değer zincirlerinde hızlı ve iddialı bir eylem gerçekleştirerek bilimin arkasında birleşmesi gerekiyor” dedi. Guterres, “177 büyük şirketin ‘1,5 Derecelik İş Hedefleri’ kampanyası ile 1,5 derecelik bir gelecekle uyumlu bilimsel, doğrulanabilir emisyon azaltma hedefleri belirleme konusunda verdikleri taahhütlerden etkilendim. Bilimsel hedefleri hızlandırarak ve belirleyerek bu şirketler, küresel ekonomi genelinde iş yapmanın ve sistemik değişimi yönlendirmenin yeni yollarına öncülük ediyor” dedi.

SBTi’nin ortaklarından UN Global Compact’ın CEO’su Lise Kingo ise “Tarihin doğru tarafında olmak için son fırsatımıza hızla yaklaşıyoruz. İklim krizi halihazırda tüm dünyada insanları, ticari operasyonları, ekonomileri ve ekosistemleri rahatsız ediyor” dedi.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.