Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “IŞİD terör örgütüdür”

0

ABD’nin ünlü televizyon röportajcısı Charlie Rose’a konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IŞİD için “Bu bataklığın kurumasından emin olmamız gerekir” dedi.

20 işidPBS kanalında yayınlanan Charlie Rose show’a önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Esad mı yoksa IŞİD mı daha kötü şeklindeki soruya; “IŞİD bataklığının kurutulması için Irak ve Suriye’ye birlikte bakılmalı. Bataklığın bir ayağı Suriye’de bir ayağı Irak’ta. Bu bataklığın buralardan tamamen temizlenmesi gerekiyor” diye yanıt verdi.

Halifelik ilan edip kendisini İslam Devleti olarak sunan IŞİD’in bir devlet olmadığını söyleyen Erdoğan, “Kimse onlara devlet demiyor. Hayır devlet değiller. Bu kabul edilemez. Bu bir terör örgütüdür. Onlar kendilerini istediği gibi tanımlayabilirler. Ama bu bizim onları öyle kabul edeceğimiz anlamına gelmez” şeklinde konuştu.

Charlie Rose’un “Musul’daki rehinelerin serbest bırakılması için IŞİD’le nasıl bir pazarlık yapıldı? şeklindeki sorusuna ise; konsolosluk çalışanlarının özgürlüklerine kavuşmalarının ülke için ‘çok önemli bir gelişme’ olduğunu belirterek “Çok fazla spekülasyon var. Ama şunu kesinlikle söyleyebilirim ki herhangi bir fidye ödenmemiştir. Bu tamamen diplomatik ve siyasi bir pazarlıkla olmuştur. Ülkemiz ve hükümetimiz adına herhangi bir taviz verilmemiştir” yanıtını verdi.

 

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.