GündemManşet

Van Gölü’ndeki kuraklık kaleyi ortaya çıkardı

0

Van Gölü’nde sular çekilince tarihi Osmanlı kalesi ortaya çıktı.

page_van-golunde-sular-cekilince-tarihi-osmanli-kalesi-ortaya-cikti_535629864

İklim krizi nedeniyle ülkede yaşanan kuraklık birçok baraj, gölet ve su kaynağı kuruturken, Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’ndeki su seviyesinin düşmesi, Erciş ilçesinde yıllardır su altında kalan Osmanlı kalesini ortaya çıkardı.

Kaleyi gezen tarihçi-yazar Selahattin Koşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Urartu Krallığı zamanında Van Gölü sahilinde inşa edilen kalenin, Karakoyunlu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde de onarımdan geçirilerek kullanıldığını” belirtti. “Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de geçen Osmanlı kalesinin 521 yılında Sultan Kılıçaslan tarafından Urartu Krallığı’nın temelleri üzerine inşa edildiğini” anlatan Koşar, “Kanuni Sultan Süleyman’ın da İran seferi sırasında kalede bir hafta konakladığına dair bilgiye sahip olduklarını” ifade etti.

“Suların çekilmesiyle yeniden ortaya çıkan ve Osmanlı İmparatorluğu’nun Erciş’teki tek eseri olan kaledeki belirli bölümlerin restorasyondan geçirilmesi gerektiğine” değinen Koşar, “yapılacak restorasyonla kalenin turizme kazandırılabileceğini” sözlerine ekledi.

(AA)

Kategori: Gündem

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.