Medya-İnternet

RTÜK’ün ceza bilançosu: 12 milyon lira!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı (RTÜK) Prof. Dr. Davut Dursun, yayın kuruluşlarına bir yılda 12 milyon 233 bin lira tutarında idari para cezası verildiğini bildirdi.

RTÜK’ün, 3 Mart 2011’den itibaren geçen bir yıllık dönemde toplam bin 97 yaptırım kararı aldığını dile getiren Dursun, bu kararlardan 809’unun uyarı, 7’sinin program durdurma ve 281’inin idari para cezası olduğunu kaydetti. Dursun, uygulanan idari para cezası tutarının 12 milyon 233 bin lira olduğunu bildirdi.

İdari para cezasının söz konusu yaptırım yöntemlerinden biri olduğuna dikkati çeken Davut Dursun, cezaların yayın kuruluşlarının reklam gelirlerine göre belirlendiğinin altını çizdi. Dursun sözlerine şöyle devam etti:

“Geçen bir yılda yayın kuruluşlarına verilen idari para cezalarının toplam tutarı 12 milyon 233 bin liradır. Bu rakamın 777 bin lirasını ’4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun’ kapsamında verilen cezalar oluşturmaktadır.

Yaptırım kararlarının yüzde 73,5’inin konusu yayın ilkesi ihlalleri değil, reklam ihlalleridir. Reklam ihlallerinde ise ağırlıklı olarak, ilaç olmayan ürünlerin tedavi edici özelliğe sahipmiş gibi tanıtılması (yanıltıcı reklam), gizli reklam yapılması ve reklam yerleştirme sürelerinin ihlali söz konusudur.”

Kategori: Medya-İnternet