ManşetGündem

Restorasyonlarda zanaatkar belgesi olmayanların da çalışmasına izin verildi

0

Resmi Gazete’de dün yayımlanan Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde değişiklik yapılmasına dair kararnameyle birlikte müzeler ve yönetimlerine ilişkin bir dizi değişikliğe imza atıldı.

Değişiklikle birlikte müzelerdeki restorasyon çalışmalarında zanaatkar temin edilememesi halinde, söz konusu işlerde ‘zanaatında ustalaşmış ve temayüz etmiş olmak’ şartıyla belge aranmaksızın da kişilerin çalıştırılabilmesine izin verilmiş oldu. Değişiklikle başkanlığın görevlerine bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre; Cumhurbaşkanlığı yönetimindeki saray ve müzelerin işletilmesi ve restorasyonun yapılması gibi görevler üstlenen başkanlık, artık cumhurbaşkanının onayıyla yeni müze kurabilecek, kamu kurum ve kuruluşlarının müzelerinin yönetimini devralabilecek. Başka bir ifadeyle, belediyelerin ya da üniversitelerin bünyesinde bulunan müzeler, sadece cumhurbaşkanı imzası ile başkanlığa devredilecek, işletilmesi ve restorasyonu gibi görevler başkanlıkça yürütülecek.

Öte yandan değişiklik ile zanaatkarlık belgesi istemi esnetildi. Böylece, restorasyon çalışmalarında, kriterleri belirlenmeyen “ustalaşmak” şartı yetkililer tarafından uygun görülürse belgesiz isimler de yer alabilecek.

Belgesiz kişilerin önünün açılması, yakın dönemde yaşanan restorasyon facialarını yeniden gündeme getirdi. Geçmiş yıllarda yaşanan facialardan bazları:

 •  Saraya pencere: Bin yıllık geçmişi olduğu değerlendirilen Tekfur Sarayı’na restorasyon sonucu ahşap pencere, alüminyum korkuluklar eklendi.
 • Camiye cam kaplama: İstanbul’da bulunan, sekizgen yapılı ve kubbeli Süheyl Bey Camisi restorasyon sonucu camla kaplandı.
 • Taş camiye sıva: İstanbul Fatih’teki Meslevihane Camisi yığma taştan inşa edilmesine karşın sıva çekilerek beyaza boyandı.
 • Şifahaneye otomatik kapı: Mimar Sinan’ın eseri olan Atik Valide Külliyesi’nin şifahanesi tamamen camla kaplanırken iç bahçesine otomatik kapılar konuldu.
 • Mozaiklere zarar: Dünya’nın ikinci büyük mozaik sergileme alanı olan yeni Hatay Arkeoloji Müzesi’nde bulunan mozaikler orijinalliklerini yitirdi.
 • Çeşme yıkıldı: İstanbul’daki Sokullu Mehmed Paşa Çeşmesi’nin bir kısmı restorasyon firması tarafından yıkıldı.
 • Pirinç Han’a çelik kapı: Bursa’daki Pirinç Han’a çelik kapı takıldı.
 • Kaleye PVC pencere: Mersin’deki Mamure Kalesi’nde PVC pencere kullanıldı.
 • Antik tiyatroya beyaz mermer: Aspendos Antik Tiyatrosu’nun restorasyonu sırasında orijinal koyu gri yerine beyaz mermer kullanıldı. Bakanlık, durumu “zamanla eskisi gibi olacak” ifadesiyle savundu.
 • Güneş saatine badana: Üsküdar’daki Abdullah Ağa Camisi’nin minaresindeki 259 yıllık güneş saatine badana yapıldı.
 • Galata’ya hilti: Galata Kulesi’ndeki restorasyon sırasında iki işçinin hilti kullanarak duvarı delmesi kamuoyunun tepkisini çekti.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.