GündemEğitimManşet

İÜ’deki yemekhane eylemi sürüyor: Müşteri değil, öğrenciyiz

0

İstanbul Üniversitesi’ne bağlı kampüslerde 2 Ocak’tan itibaren yemekhanelerde kahvaltı verilmemesi ve indirimli yemeklerin artık tek öğünle sınırlandırılmasına tepki gösteren öğrenciler eylemlerini bugün de sürdürüyor. 

Okulda açıklama yapan öğrenciler adına konuşan Onurcan Poyraz, 40 yemekhane işçisinin işten çıkarıldığının belirterek şunları söyledi:

Bizim dün anayasal hakkımız olan dilekçe verme hakkımız engellendi. Bugün burada, bu dilekçe hakkımızı savunmak için ve yemekhane düzenlemesini geri çekmek için, en temel hakkımız olan beslenme hakkımızı geri almak içni buradayız. Bu düzenleme yalnızca bizi de etkilemiyor. Dün 40 işçi yemekhanedeki emekçiler, işten atıldı. Çoğu işe dönemeyecek belki de. Mücadelemiz onlarla ortaklaştı. Bütün arkadaşlara sesleniyorum ikinci dönem ne yapmalıyız diye düşünmeli, daha kitlesel bir şekilde gücümüzü göstermeliyiz. Ne kadar kişiye ulaşabilirsek, o kadar etkili olur. Dilekçelerimizi tekrar vermeye çalışalım. Resmi yollarla ve bizi ciddiye alacakları her yoldan devam edelim. Müşteri değil öğrenciyiz!”

Öğrenciler, dün okulda bir forum düzenlemiş, forumun ardından uzun kuyruklar oluşturarak rektörlüğe dilekçe vermek için yürüyüşe geçmişti. Okula alınmayan bazı öğrenciler kapılardan atlamaya çalışınca, polis öğrencilere copla müdahale etmişti.

 

Kategori: Gündem

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.