EğitimGündemManşet

İÜ geri adım attı: Yemekhane zammı iptal

0

Sabah kahvaltısını kaldıran ve indirimli yemek uygulamasını tek öğüne düşüren İstanbul Üniversitesi,  öğrencilerin ve kamuoyunun tepkisi üzerine geri adım attı. İÜ Rektörlüğü’nün açıklamasında “Rektörlüğümüz öğrencilerimizin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin önceden olduğu gibi aynen devam etmesi kararı almıştır” denildi.

Üniversiteye bağlı tüm kampüslerdeki yemekhanelerde başlayan uygulamayı protesto eden öğrencilerin protesto eylemine polis saldırmıştı.  Kamuoyunda hem uygulamaya hem de öğrencilere yönelik polis şiddetine tepki oluşmuştu.

Rektörlükten gece yapılan açıklamada şöyle denildi:

‘Öğrencilerin taleplerini dinleyen rektörlüğümüz… ‘ 

“İstanbul Üniversitesi uzun bir süredir öğrencilerine sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği imkanı sunan az sayıdaki üniversitelerden birisidir. Öğrencilerimizin sağlıklı beslenmeleri için bu imkanı sunmaktan da her zaman büyük memnuniyet duymuştur.

2020 yılı başında bütçe kısıtlılığı nedeniyle hiç arzu etmediğimiz halde yemekhane ilgili yeni bir düzenleme yapma ihtiyacı hasıl olmuştur. Ancak sadece bütçe yetersizliğinden kaynaklı yeni düzenleme üzülerek ifade etmek isteriz ki, hiç de tasvip etmediğimiz bir noktaya gelmiştir.

Gelişmeleri yakından takip eden, öğrencilerimizin dilekçelerini değerlendiren ve taleplerini dinleyen Rektörlüğümüz, yemekhane ile ilgili alınan kararı iptal ederek; öğrencilerimizin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin önceden olduğu gibi aynen devam etmesi kararı almıştır.

Rektörlüğümüz öğrencilerimizin yoğun talebi üzerine bütçe harcama planını yeniden gözden geçirmiş, diğer hizmet alanlarından kısarak yemek hizmetinin aynı şekilde devamını sağlamıştır. Önceliğimiz her zaman öğrencilerimizdir; Onların güven içerisinde, sağlıklı ve huzurlu şekilde eğitimlerine devam etmeleri için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.

Sevgili öğrencilerimize sağlıklı, başarılı ve mutlu bir eğitim hayatı diliyoruz.”

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.