Medya-İnternet

İnternet şifreleriniz tehlike altında olabilir

0

İnternet kullanıcılarının kişisel bilgileri Heartbleed Bug adı verilen güvenlik açığı nedeniyle tehlike altında olduğu düşünülüyor.

İnternet trafiğinin önemli bir kısmının güvenliğini sağlayan kriptografik yazılım kütüphanesi OpenSSL’de ciddi bir güvenlik açığı tespit edildi. Heartbleed Bug adı verilen bu güvenlik açığıyla, kullanıcı mesajlarının şifrelendiğini düşünürken aslında mesajın şifresini çözecek anahtarı üçüncü kişiler de görebiliyor. Örneğin, kullanıcının kişisel bilgileri, e-mail şifreleri, kredi kartı ve banka bilgilerine üçüncü bir kişi erişebiliyor.

Google’ın güvenlik bölümü ve Codenomicon adlı bir şirketin ortaya çıkardığı bu güvenlik açığının ortadan kaldırılması için servis sağlayıcılar harekete geçti. Zira internetin yaklaşık yüzde 66’sını çalıştıran Apache web sunucusu Open SSL kullanıyor.

Ne yapmalı?

Facebook, Twitter, Tumblr, Instagram, Google, Gmail bu şifreleme sistemini kullandığı için tehlike altında olduğu belirtiliyor.

Codenomicon sözcüsü, bu sitelere giriş yapan kullancıların acilen şifrelerini değiştirmelerini vurguladı. Uzmanlar, kullanıcılara harfler ve rakamlardan oluşan karmaşık şifreler kullanmalarını tavsiye etti.

Ancak korkulan bir diğer konu, şifre değiştirilse dahi hackerların bilgiler ulaşmaya devam edebileceği. Hacker’ların iz bırakmadan bu açığı 2 yılı aşkın süredir kullandığı da iddialar arasında.

(Yeşil Gazete)

Kategori: Medya-İnternet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.